Propozycja zamrożenia sędziowskich wynagrodzeń to nie pierwsze tego typu działania. Wcześniej sędziowskie pensje zamrażano w latach 2002 i 2007 – czytamy w oświadczeniu Prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia".

Oświadczenie Prezesa "Iustitii" zostało podyktowane wypowiedzią Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Hanny Majszczyk, wygłoszoną w Sejmie w dniu 1 grudnia 2011 r., a twierdzącą, że zamrożenie wynagrodzeń sędziów, które forsuje w Sejmie obecny rząd, będzie miało miejsce po raz pierwszy.

Zobacz: Iustitia broni wynagrodzeń sędziów

Jak czytamy w oświadczeniu tylko na przestrzeni ostatnich 10 lat wynagrodzenia sędziów już dwukrotnie były całkowicie zamrażane, a mianowicie w latach 2002 i 2007. W pozostałych latach były nieznacznie tylko podwyższane, zawsze była to podwyżka niższa od wzrostu średniego wynagrodzenia w kraju, tak obliczona, aby realna wartość zarobków sędziów w stosunku do średniego wynagrodzenia w kraju stale spadała - wskazuje Prezes Iustitii. Tylko jeden raz, w roku 2009, wskutek masowych protestów środowiska sędziowskiego, władze polityczne zmuszone zostały do rzeczywistego podwyższenia wynagrodzeń sędziowskich, a raczej zmiany całego systemu ich wynagradzania - dodaje.

Zobacz: ''Iustitia'' przeciwna zmianom regulacji dotyczących stanu spoczynku sędziów

Uroczyście zapewniano wówczas sędziów, że nigdy więcej ich wynagrodzenia nie będą przedmiotem doraźnych manipulacji- przypomina. Wartość tych obietnic władzy wykonawczej i ustawodawczej, a także ich stosunek do władzy sądowniczej i do art. 178 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wszyscy poznajemy dzisiaj - czytamy w konkluzjach oświadczenia.

PS/źródło:Iustitia

Zobacz także:

''Iustitia'' przeciwna zmianom regulacji dotyczących stanu spoczynku sędziów

KRS przeciwna ''zamrożeniu'' sędziowskich wynagrodzeń