W dniu 4 stycznia 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o licencji syndyka, której głównym celem jest zwiększenie dostępności do zawodu syndyka w drodze uproszczenia zasad składania egzaminu przez osoby ubiegające się o licencję syndyka oraz doprecyzowanie niektórych regulacji tej ustawy po ponad 2 latach jej stosowania.

Nowelizacja dostosowuje sposób przeprowadzenia egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka do rozwiązań przyjętych w odniesieniu do egzaminów na aplikacje prawnicze oraz egzaminów zawodowych: adwokackich, radcowskich i notarialnych, które przewidują jedynie egzaminy pisemne.
Realizacji tego założenia służą zmiany polegające na rezygnacji z części ustnej egzaminu, jak również zniesienie punktacji ujemnej za udzielenie nieprawidłowych odpowiedzi.
Podobnie jak przy innych pisemnych egzaminach zawodowych, wprowadzono obowiązek podawania do publicznej wiadomości wykazu tytułów aktów prawnych, oraz dodatkowo, wykazu zalecanej literatury, z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin na licencję syndyka (art. 1 pkt 3).
Obniżono także próg punktowy zdawalności testu. Obecnie do uzyskania pozytywnego wyniku obniża się limit do 75 punktów, czyli w myśl nowych zasad punktowania 75% prawidłowych odpowiedzi.
Nowelizacja przewiduje także przedłużenie o 18 miesięcy okresu przejściowego, w którym osoby pełniące funkcje syndyka na podstawie przepisów dotychczasowych, zawartych w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 kwietnia 1998 r. w sprawie szczególnych kwalifikacji oraz warunków wymaganych od kandydatów na syndyków upadłości (Dz. U. Nr 55, poz. 359, z późn. zm.), posiadają uprawnienie do dalszego sprawowania funkcji w postępowaniu upadłościowym i naprawczym, bez konieczności uzyskania licencji syndyka.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Iustitia uczestnikiem wysłuchania publicznego odnośnie ustroju sądów powszechnych

Znane terminy egzaminów na doradcę podatkowego