Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Infrastruktury w sprawie niepełnej regulacji prawnej kwestii przedawnienia w zakresie odpowiedzialności zawodowej w przypadku niektórych zawodów.

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Infrastruktury w sprawie niepełnej regulacji prawnej kwestii przedawnienia rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości na gruncie ustawy o gospodarce nieruchomościami, oraz w zakresie odpowiedzialności zawodowej architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów.
Termin przedawnienia

RPO podkreśla, że standardem na gruncie przepisów przewidujących odpowiedzialność zawodową (dyscyplinarną) w zakresie innych zawodów regulowanych pozostaje istnienie na poziomie ustawy przynajmniej dwóch terminów przedawnienia. Tymczasem z ustawy o gospodarce nieruchomościami, jak również o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów wynika tylko jeden taki termin. Na gruncie innych ustaw można bowiem wyodrębnić zarówno tzw. przedawnienie możliwości wszczęcia postępowania w zakresie odpowiedzialności zawodowej (dyscyplinarnej), jak i tzw. przedawnienie możliwości orzekania w zakresie tejże odpowiedzialności.

Ponadto istnieje szereg regulacji prawnych w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej innych zawodów, które niezależnie od terminu dopuszczalności wszczęcia postępowania przewidują dodatkowy termin, którego upływ skutkuje niemożnością wymierzenia danej osobie kary dyscyplinarnej. Tak ujęty model przedawnienia sprzyja zarówno ochronie słusznych praw osób podlegających odpowiedzialności zawodowej, jak i służy samym celom dyscyplinarnego karania.
Brak gwarancji rozstrzygnięcia w określonym terminie wpływa niekorzystnie na sytuację prawną

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich brak w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz w ustawie o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów, czasowego ograniczenia w możliwości kontynuowania postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej może niekorzystnie wpływać na sytuację prawną podmiotów uczestniczących w danym postępowaniu w charakterze obwinionych.

Niezmiernie istotne jest stworzenie ustawowych gwarancji, zmierzających do zapewnienia rozstrzygania kwestii samej odpowiedzialności zawodowej w ściśle określonym (mierzonym względem obiektywnych wyznaczników) terminie.
Apel do Ministra Infrastruktury
RPO zwrócił się do Ministra z prośbą o przedstawienie danych statystycznych, zawierających informacje, co do długości trwania postępowań w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem okresu od formalnego wszczęcia postępowania do chwili wydania przez właściwy organ rozstrzygnięcia, choćby nieprawomocnego.
RPO zasygnalizował potrzebę rozważenia konieczności podjęcia odpowiednich działań legislacyjnych, mających na celu pełniejsze urzeczywistnienie wartości konstytucyjnych uzasadniających istnienie w systemie prawa instytucji przedawnienia w zakresie odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości jak i w odniesieniu do odpowiedzialności dyscyplinarnej architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów, poprzez wprowadzenie adekwatnych ustawowych terminów, limitujących karalność przewinień zawodowych.
RO/Źródło: RPO
Zobacz także:

RPO w sprawie regulacji środków przymusu bezpośredniego

Urzędnik poniesie odpowiedzialność majątkową za swój błąd