Rzecznik Praw Obywatelskich postuluje rozszerzenie sędziowskich i prokuratorskich szkoleń o orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości UE w zakresie ochrony praw podstawowych.

Z kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich skarg i wniosków wynika, iż system ochrony praw człowieka i obywatela oraz orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w zakresie dotyczącym ochrony praw podstawowych nie są wystarczająco znane polskiemu wymiarowi sprawiedliwości, jak i polskiemu społeczeństwu.

Potwierdza to charakter spraw polskich, które są rozpatrywane przez ETPCz. Od chwili uznania właściwości organów Konwencji do rozpatrywania skarg indywidualnych, ETPCz najwięcej naruszeń postanowień Konwencji w sprawach polskich stwierdził w zakresie art. 6 EKPCz. Szacuje się, że wymiaru sprawiedliwości dotyczy 95 % wszystkich wyroków Trybunału strasburskiego w sprawach polskich.

Zobacz: RPO o roli mediacji jako alternatywnej metodzie rozwiązywania sporów

Dlatego też, w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, wydaje się zasadnym szersze uwzględnienie problematyki praw człowieka i orzecznictwa ETPCz oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przede wszystkim w ramach szkolenia wstępnego przyszłych sędziów i prokuratorów. Należy także organizować na bieżąco szkolenia, poświęcone konkretnym zagadnieniom z tego zakresu - ocenia RPO.

Zdaniem Rzecznika celem realizacji takich szkoleń powinno być przede wszystkim ograniczenie liczby decyzji i orzeczeń organów krajowych uznawanych za naruszenie Konwencji.

W opinii RPO należy mieć także na względzie przepisy obowiązującej od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. W obszarze ochrony przed dyskryminacją znajduje się zatrudnienie niepracownicze, dostęp do dóbr i usług, opieka zdrowotna, zabezpieczenie społeczne oraz edukacja.

Niestety, przedstawione przez Ministra Sprawiedliwości informacje na temat ilości postępowań sądowych wszczętych na podstawie przepisów wspomnianego aktu normatywnego wskazują iż poziom informacji na temat przysługujących obywatelom prawnych środków ochrony zasady równego traktowania jest w Polsce stosunkowo niski -ocenia RPO.

Z przekazanych danych wynika, że w 2011 roku do sądów okręgowych i rejonowych wpłynęło łącznie zaledwie 30 spraw o przyznanie odszkodowania na podstawie art. 13 powołanej wyżej ustawy. W opinii RPO w tym kontekście warto także zwrócić uwagę na ogromne znaczenie, jakie w tym procesie odgrywa edukacja w ramach kształcenia ustawicznego.

Co ważne, Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej wspólnie z kancelarią Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przygotowała Podręcznik europejskiego prawa o niedyskryminacji, zawierający orzecznictwo ETPCz oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w zakresie zasady równego traktowania. W ocenie Rzecznika podręcznik ten mógłby stanowić znakomite narzędzie, zarówno w edukacji aplikantów, jak również osób wykonujących zawody sędziego i prokuratora.

Zobacz: Porozumienie KRRP i KSSiP w przedmiocie szkolenia aplikantów radcowskich

W tym kontekście Rzecznik pragnie zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż na szkolenie, w ramach aplikacji ogólnej, w przedmiocie orzecznictwa ETPCz oraz TS UE, przeznaczona jest wyjątkowo niewielka liczba godzin. Dlatego też z dużym zainteresowaniem Rzecznik powziął informacje o 7-letnim programie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, który obejmuje organizację szkoleń na temat praw człowieka dla wszystkich sędziów. Wśród planów jest też przeszkolenie części sędziów na wyższym poziomie, po to, by prowadzili dalsze szkolenia w środowisku sędziowskim. W związku z powyższym, RPO zwrócił się Ministra Sprawiedliwości z prośbą o udzielenie szczegółowych informacji dotyczących wyżej wymienionego programu.

RPO zwrócił się także Ministra Sprawiedliwości o uwzględnienie postulatu rozszerzenia zakresu szkolenia w ramach programu zajęć Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury o szczegółową problematykę ochrony praw człowieka i obywatela oraz poszanowania zasady równego traktowania, ze szczególnym uwzględnieniem orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tym zakresie.

PS/źródło:RPO

Zobacz także:

RPO: Wyższa stawka VAT na e-booki przeczy zasadzie równości

RPO: Status osoby kończącej aplikację musi zostać uregulowany