Przedstawiciele Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" oraz trzech organizacji prokuratorskich podpisali wspólne oświadczenie, w którym sprzeciwiają się dalszemu psuciu prawa przez władzę ustawodawczą i wykonawczą.

Organizacje sprzeciwiają się nagminnemu ostatnio tworzeniu projektów ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości, które formułowane są dla osiągania doraźnych celów politycznych.

Jak piszą autorzy oświadczenia zebrane organizacje z zaniepokojeniem przyjęły założenia do projektu budżetu państwa na rok 2012, które przewidują zamrożenie funduszu wynagrodzeń we wszystkich jednostkach państwowej sfery budżetowej, w tym sądownictwa i prokuratury. Rozwiązanie to stanowi zerwanie kompromisu pomiędzy środowiskami sędziów i prokuratorów a władzami politycznymi wypracowanego w 2008 r. po fali protestów, które wyrażały się w sędziowskich dniach bez wokandy i prokuratorskich urlopach na żądanie – piszą autorzy oświadczenia.

Cieszy mnie stanowisko reprezentantów sędziów i prokuratorów. Są to bowiem osoby, które jak nikt znają specyfikę „sali sądowej” – mówi Maciej Bobrowicz, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych - jak nikt również rozumieją, że rola pełnomocnika stron w sądzie wymaga szczególnych kwalifikacji. Kwalifikacji, których studia wyższe nie uczą.

Z uwagi na lekceważenie przez władzę ustawodawczą i wykonawczą władzy sądowniczej wymienione organizacje zapowiadają wspólne działania, w tym protestacyjne, w celu doprowadzenia do rozpoczęcia rzeczywistej dyskusji o przyszłości wymiaru sprawiedliwości – konstatują autorzy oświadczenia.

Jest to kolejne wystąpienie środowisk sędziowskich i prokuratorskich przeciwko ustawie o państwowych egzaminach prawniczych. Uprzednio na ten temat wypowiedziała się Krajowa Rada Sądownictwa, która w swojej opinii, uznała że: "Umożliwienie reprezentowania stron w postępowaniu sądowym osobom, które nie odbyły odpowiedniego szkolenia zawodowego oraz bez nadzoru merytorycznego i etycznego ze strony właściwego organu samorządu stanowi istotne zagrożenie interesów obywateli oraz będzie skutkować utratą społecznego zaufania do całego systemu wymiaru sprawiedliwości".

PS/źródło:KIRP

Zobacz także:

Samorząd radcowski protestuje przeciwko zaproponowanym zmianom w kształceniu prawników

'Dzień bez wokandy'' - protesty w wymiarze sprawiedliwości