W dniu 21 czerwca 2011 r. w Hadze, rozpoczął się drugi dzień spotkań partnerów programu Egzekucja Sądowa w Europie. Rozmowy poświęcone są pracom nad projektem rozporządzenia unijnego dotyczącego zajęć rachunków bankowych. W spotkaniach uczestniczy delegacja z Polski.

Egzekucja Sądowa w Europie (European Judicial Enforcement - EJE) to projekt prowadzony przez Komisję Europejską i współfinansowany przez Unię Europejską realizowany w ramach szerszego programu E-Justice.

Program EJE ma na celu ułatwienie obywatelom UE dostępu do komorników. Ma także stanowić płaszczyznę współpracy pomiędzy komornikami. Współpraca ta już dziś jest realizowana w formie np. wymiany informacji o krajowej egzekucji i podstawach prawnych, job-shadowingu, czyli wizytacji w kancelariach w innych państwach, organizacji spotkań tematycznych w grupie państw partnerskich oraz tzw. „dni dla stron”- informujących wszystkich zainteresowanych o możliwościach przeprowadzenia egzekucji transgranicznej.

Ważnym elementem jest także możliwość podjęcia współpracy i dialogu między komornikami na temat perspektywy zmian w prawie w UE, jak np. w związku z projektami nowych rozporządzeń dotyczących zajęcia rachunków bankowych, czy wglądu do majątku dłużnika.

Praktycznej realizacji tych zamierzeń, oprócz konferencji, spotkań i wizytacji, służyć ma budowa sieci internetowej - powszechnie dostępnej dla wszystkich zainteresowanych podmiotów, we wszystkich językach państw partnerskich, w tym po polsku. Informacje tam zawarte mają dotyczyć podstaw prawnych, orzecznictwa i szczegółowych warunków przeprowadzania egzekucji w wybranym państwie, wraz z wykazem komorników krajowych wg ich właściwości terytorialnej.

EJE jest programem pilotażowym, zaplanowanym wstępnie na 2 lata. Aktualnie zakłada partnerstwo 9 państw członkowskich, tj. Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Węgry, Włochy, Szkocja i Polska. Polskę reprezentuje Krajowa Rada Komornicza, a wszystkie państwa partnerskie pracują pod przewodnictwem francuskiej Krajowej Rady Komorników Sądowych. Po 2 latach w gronie 9 państw, współpraca ma objąć wszystkie 27 państw członkowskich UE. Koordynatorem polskich działań na forum EJE jest prof. dr hab. Dagmara Kornobis – Romanowska z Uniwersytetu Wrocławskiego.

PS/źródło:KRK

Zobacz także:

Komornicy w opinii Lewiatan

Komornicy mają prawo do "odmowy"