Zachodniopomorski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych zaprasza na szkolenie „Podatek od towarów i usług- nowelizacja przepisów od roku 2011”.

Szkolenie odbędzie się w dniach 21-22 stycznia 2011 roku w siedzibie ZOKIDP, przy ul. al. Wojska Polskiego 42/9.
Prowadzącym szkolenie będzie Paweł Bębenek, ceniony wykładowca i praktyk, doradca podatkowy z ponad jedenastoletnim doświadczeniem zawodowym, szef Zespołu Podatku Akcyzowego w Spółce Doradztwa Podatkowego Ożóg i Wspólnicy sp. z o.o..
Paweł Bębenek specjalizuje się w zakresie podatku od towarów i usług m.in. szeroko rozumianej branży transportowej i spedycyjnej, telekomunikacyjnej, turystycznej oraz w zakresie podatku akcyzowego (energia elektryczna, wyroby energetyczne jak również branża motoryzacyjna czy spirytusowa).Jest autorem kilkudziesięciu artykułów o tematyce podatkowej z zakresu podatku akcyzowego, podatku od towarów i usług, ogólnego prawa podatkowego i postępowania podatkowego jak również współautorem wielu książek, w tym komentarzy z zakresu podatku akcyzowego, podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego.

Program zajęć

Dzień 1:

  • Nowe stawki podatku: 23%, 24% i 25% - okresy obowiązywania.
  • Nowa definicja towarów i usług objętych stawką 0% i 7%. Które towary i usługi nie będą już opodatkowane stawką 0% i 7% lecz stawką podstawową?



  • Jak będą opodatkowane towary i usługi, które dziś objęte są stawką 3%? Nowa stawka 5%?



  • Czy ulegnie przedłużeniu obowiązywanie stawki 7% na wszystkie usługi związane z budownictwem mieszkaniowym?



  • Czy ulegnie przedłużeniu obowiązująca stawka 7% na usługi gastronomiczne, cateringowe i noclegowe?



  • Jaką stawkę podatku zastosować do dostaw towarów i świadczenia usług na przełomie roku



  • Obowiązek podatkowy z zaliczki na przełomie roku, a prawidłowa stawka podatku – brak przepisu przejściowego.



  • Sposób zastosowania nowych klasyfikacji statystycznych (PKWiU z 2008 r.) dla potrzeb tego podatku: formy dokumentowania, efekt „graniczny” na moment wejścia w życie nowelizacji.



  • Nowy zakres obowiązywania zwolnień przedmiotowych – uchylenie załącznika nr 4 do ustawy i wprowadzenie opisowej formy identyfikacji usług.



  • Koniec okresu przejściowego z obniżonymi stawkami podatku na książki, czasopisma itp. – okres przejściowy zasady opodatkowania,



  • Nowe rozporządzenie wykonawcze – zmiany w zakresie symboli statystycznych oraz zasad opodatkowania, które do tej pory wynikały z przepisów wykonawczych.



  • Zmiana zasad fakturowania pod wpływem zmian w zakresie zastosowania stawek (zwolnień) podatkowych.



  • Część konsultacyjna - pytania uczestników



Dzień 2:

1. Zmiana systemu fakturowania w związku z dyrektywą nr 45

  • istota proponowanych zmian w zakresie obrotu fakturami elektronicznymi
  • zmiany w zakresie procedury wystawiania faktur w formie elektronicznej,
  • propozycje w zakresie przepisów technicznych, opisujących technologiczne uwarunkowania i wymagania wobec elektronicznego fakturowania.

2. Zmiany w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur dotyczące nowych rozwiązań prawnych - krajowa dostawa towarów,dla której podatnikiem jest nabywca

3. Nowe zasad wystawiania zbiorczych faktur korygujących

4. Nowe zasady odliczania paliwa oraz zakupu dla niektórych pojazdów osobowych – zmiana ustawy na podstawie decyzji Rady.

5. Nabywcy złomu i praw do emisji gazów cieplarnianych podatnikami VAT.

6. Nieodpłatne przekazania towarów z majątku przedsiębiorstwa.

7. Nieodpłatne świadczenie usług,

8. Nowe zasady korekty podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia nieruchomości.

9. Zmiany związane z importem towarów

10. Nowe wzory deklaracji podatkowych

11. Zmiany w zakresie kas fiskalnych – jakie są założenia dotyczące ograniczeń przedmiotowych i podmiotowych zwolnień w zakresie rejestracji obrotu na 2011 i 2012 r.?

12. Nowe zasady dotyczące ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej (zmiana rozporządzenia w sprawie warunków technicznych kas rejestrujących).

13. Omówienie bieżących najważniejszych orzeczeń sądów administracyjnych:

  • czy można odliczyć podatek z faktury przesłanej mailem w kontekście wyroku NSA z 20 maja 2010 r. w sprawie o sygn. akt I FSK 1444/09?



  • puste faktury, czy przepis ma zastosowanie do faktur wewnętrznych - wyrok NSA z dnia 2 lipca 2010 r., sygn. akt I FSK 1203/09?



  • czy przepisy w zakresie potwierdzania faktur korygujących zaskarżone do ETS są zgodne z normami dyrektywy - postanowienie NSA sygn. akt I FSK 104/10



14. Część konsultacyjna - pytania uczestników

Na podstawie rozdziału VIa Zasad Etyki Zawodowej Doradców Podatkowych określającego zasady stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, zarząd ZOKIDP postanowił, że biorący udział w szkoleniu doradcy podatkowi i obecni przez cały czas jego trwania uzyskają za to szkolenie 10 punktów.

Termin zapisów upływa w dniu 10 stycznia 2011 roku.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie KIDP.

PS/źródło:KIDP

Zobacz także:

Cykl szkoleniowy dla doradców podatkowych

Znane terminy egzaminów na doradcę podatkowego