Krajowa Rada Radców Prawnych przeprowadziła kampanię prasową mającą na celu wskazanie skutków wprowadzenia rozwiązań proponowanych w projekcie ustawy o państwowych egzaminach prawniczych na rynek usług prawnych.

Składała się ona z pięciu niezależnych całostronicowych plakatów informacyjnych opublikowanych na łamach „Rzeczpospolitej” w dniach 6, 8 12, 14 i 16 stycznia 2008 r. Celem akcji było wywołanie tematu niewłaściwego przygotowania doradców prawnych do wykonywania nałożonych na nich przez ustawodawcę obowiązków oraz sprokurowanie szerokiej dyskusji na ten temat.

Projekt ustawy o państwowych egzaminach prawniczych przewiduje, iż absolwent prawa, po zdaniu egzaminu I stopnia, będzie miał niemal takie same uprawnienia do udzielania porad prawnych jak radca prawny po odbyciu 3.5 letniej aplikacji.

Doradcy prawni , w myśl proponowanych rozwiązań mogliby reprezentować swych klientów przed sądami rejonowymi, co byłoby niezgodne z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

Nowy zawód byłby wyjęty spod z rygorystycznych zasad wynikających z istoty zawodu zaufania publicznego i funkcjonowałby z pominięciem kodeksu etyki zawodowej i związanej z nią odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Proponowane rozwiązania negują zasadę wolnej konkurencji. Doradcy mieliby niemal takie same uprawnienia jak radcy prawni, zaś stopień ponoszonej przez nich odpowiedzialności byłby zdecydowanie mniejszy.

Konieczne jest ustawowe uregulowanie zarobkowego wykonywania czynności prawniczych przez osoby z wyższym wykształceniem prawniczym, nie wpisane na listę radców prawnych lub adwokatów. Projektowane rozwiązania ustawodawcze nie powinny przyznawać tym osobom możliwości zastępstwa prawnego przed organami wymiaru sprawiedliwości i trybunałami, co wynika z wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

KIRP/AS

Zobacz także:

Terminy testów dla zagranicznych prawników

NRA zadowolona z decyzji Senatu