Założenia i projekt ustawy o prokuraturze, przepisy projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego, a także problematyka wynagrodzeń prokuratorów i urzędników to główne tematy spotkania Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina z przedstawicielami Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Prawników RP.

W trakcie spotkania dyskutowano o głównych celach przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacji ustawy o prokuraturze, do których należy zwiększenie uprawnień Prokuratora Generalnego w zakresie doboru kadry prokuratorskiej oraz precyzyjne określenie uprawnień prokuratorów przełożonych w stosunku do prokuratorów prowadzących postępowania przygotowawcze.

Przewiduje się także wprowadzenie zmian w zakresie organizacji prokuratur, które mają gwarantować równomierne rozłożenie obciążenia pracą prokuratorów.

Nowelizacja zakłada także wprowadzenie kontroli parlamentarnej nad działalnością prokuratury oraz włączenie prokuratury w realizację polityki karnej rządu przy jednoczesnym utrzymaniu zasady niezależności prokuratorów w ramach prowadzonych postępowań przygotowawczych.

- Kontrola sejmowa polegałaby na wprowadzeniu debaty parlamentarnej nad sprawozdaniem Prokuratora Generalnego czy też możliwości zadawania przez Sejm pytań związanych ze strzeżeniem praworządności i ściganiem przestępstw- przypomnieli w trakcie spotkania przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zobacz: Prokurator w stanie spoczynku nie otrzyma pożyczki na mieszkanie

Przedstawiciele środowiska prokuratorskiego, mimo przedstawienia kilku wątpliwości do projektu, zadeklarowali otwartość na współpracę. - Wiele zapisów nowelizacji jest spójnych z naszym stanowiskiem - dodali.

- Projekt ustawy porządkuje obecne przepisy. Postrzegam go jako projekt, który stoi po stronie prokuratorów, nie po stronie polityków, którzy chcą mieć wpływ na funkcjonowanie prokuratury – powiedział w trakcie spotkania minister Michał Królikowski.

W nowelizacji ustawy o prokuraturze, planuje się także aby Rada Ministrów opracowywała zasadnicze kierunki polityki karnej, w której wskazywałaby na problemy związane ze ściganiem przestępstw, jak również instytucje prawne mające szczególne znaczenie dla polityki karnej. Zasadnicze kierunki nie byłyby wiążące dla Prokuratora Generalnego, ale mógłby on w oparciu o wskazany dokument rządowy wydawać zarządzenia i wytyczne dla podległych prokuratorów.

- Przygotowane nowe regulacje wprowadzają także bardziej elastyczną procedurę konkursową poprzez wprowadzenie rozwiązań umożliwiających większy wpływ Prokuratora Generalnego na dobór kadry prokuratorskiej oraz zniesienie kadencyjności zastępców szefów jednostek szczebla apelacyjnego, okręgowego i rejonowego- przypomnieli przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości.

W nowelizacji ustawy o prokuraturze zaproponowano również precyzyjne zdefiniowanie - już przewidzianych w systemie prawnym – instrumentów władczych prokuratora przełożonego w stosunku do prokuratora prowadzącego postępowanie, przy pełnym respektowaniu zasady niezależności prokuratora.

Zobacz: SN: Prokurator w stanie spoczynku nie może być posłem

Ponadto, planuje się likwidację struktur prokuratur wojskowych przy jednoczesnym utrzymaniu prokuratorów będących w czynnej służbie wojskowej. Dotychczasowi prokuratorzy wojskowi zostaliby włączeni w struktury prokuratur powszechnych.

Projekt powyższych zmian został aktualnie skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

KRS ponownie skarży do TK przepisy prawa o ustroju sądów powszechnych

Prokuratura pod kontrolą parlamentu ?