Radcowie będą mogli podawać informacje o sobie i swoich klientach za ich zgodą, ale nie będą mieli prawa brać udziału w rankingach - przewidują projekty uchwał rozpoczynającego się dziś zjazdu radców prawnych.

Dzisiaj nastąpi otwarcie VIII Krajowego Zjazdu Radców Prawnych. Porządek obrad przewiduje uchwalenie niezwykle znaczących uchwał, nie tylko ważnych dla tej korporacji, ale także dotyczących klientów korzystających z pomocy prawnej. Zjazd zajmie się zmianą zasad etyki zawodu radcy prawnego, odniesie się do kwestii uregulowania ustawowego i dostępu do pomocy prawnej w Polsce, oceni dotychczasowe regulacje w sprawach aplikacji, wreszcie będzie postulować połączenie dwóch korporacji: adwokackiej i radcowskiej w jeden zawód.
Ponadto zajdą zmiany w kierownictwie Krajowej Rady: miejsce konserwatywnego prezesa Zenona Klatki z Katowic zajmie, według rozmówców kuluarowych, dynamiczny obecny zastępca prezesa Maciej Bobrowicz z Zielonej Góry.
Połączenie korporacji
Radcowie przedstawią założenia do nowej ustawy o adwokaturze i radcach prawnych, w których przewidują stopniowe połączenie dwóch korporacji. Potrzebne są przepisy przejściowe dla uregulowania spraw majątkowych, podziału głosów w radzie, tak by większość radcowska nie mogła przegłosowywać mniejszości adwokackiej, a także powinien być wprowadzony termin, do którego radcowie muszą się doszkolić w zakresie prowadzenia spraw karnych.
- Nie będziemy wywierać presji na adwokaturę, zwłaszcza że nasz apel o połączenie z marca tego roku spotkał się z bardzo chłodnym odbiorem - mówi Włodzimierz Lewandowski, sekretarz Krajowej Rady.
- Natomiast dla klientów nie ma znaczenia, kto ich obsługuje - radca czy adwokat. Argument o zależności radców prawnych od pracodawców jest chybiony. Jesteśmy tak samo niezależnymi profesionalistami jak adwokaci - dodaje radca prawny Lewandowski.
Sądownictwo dyscyplinarne
Zjazd wypowie się zdecydowanie przeciwko upaństwowieniu sądownictwa dyscyplinarnego.
Za godzące w niezawisłość zawodów zaufania publicznego uznaje bowiem odbieranie samorządowi wpływu na kształtowanie zasad aplikacji i egzaminu radcowskiego. Zagrożeniem dla samorządności jest też wprowadzanie nowych zawodów prawniczych, posiadających uprawnienia radcowskie i adwokackie, ale uzależnione od ministra sprawiedliwości. Radcowie mają wyrazić także stanowczy protest przeciwko zmianie art. 17 Konstytucji RP, który mówi o samorządach zawodowych reprezentujących zawody zaufania publicznego.
Droga do zawodu
Należy spodziewać się też krytyki dotychczasowych poczynań legislacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości. Niesłusznie ograniczono samorząd, pozostawiając mu tylko obowiązek organizowania i prowadzenia aplikacji, przy ograniczeniu wpływu na nabór na aplikację. Niedobrze się stało, że obniżono wymagania dla kandydatów na aplikację. Przyjmowanie kandydatów, którzy zaledwie wypełnili test, stanowi - zdaniem radców - odstąpienie od sprawdzenia profesjonalnych umiejętności. Co więcej, ustalanie opłat rocznych za aplikację nie odpowiada rzeczywistym jej kosztom.
Zjazd jednocześnie widzi potrzebę zmian w dotychczasowym modelu aplikacji - podkreśla Maciej Bobrowicz, wiceprezes Krajowej Rady. - Szkolenie powinno być skrócone, mniej teoretyczne, bardziej praktyczne, odbywające się w kancelariach, zorganizowanie symulacji rozpraw, zajęcia z erystyki itp. Egzamin radcowski powinien być prowadzony wyłącznie przez samorząd radcowski we współpracy z adwokatami i udziałem przedstawicieli ministra sprawiedliwości.
Zmiany w kodeksie etycznym
Tu szykuje się rewolucja. Zjazd chce zakazać radcom udziału w rankingach prawniczych i informowania o zajętych w nich miejscach. Wyraźnie zakazane będzie też sponsorowanie, chyba że wyrazi na to zgodę samorząd w odrębnej uchwale.
Projekt kodeksu etyki zakłada możliwość informowania klientów o działalności zawodowej, zwłaszcza specjalizacji, tzw. preferowany zakres praktyki zawodowej. Nie będzie to jednak informowanie nieograniczone, gdyż zakaże się informowania o działalności, które jest sprzeczne z godnością zawodu i dobrymi obyczajami oraz niezgodne z rzeczywistością i wprowadzające w błąd.
Zjazd chce wprowadzić też bezwzględny obowiązek samokształcenia dla radców.
PROJEKT NAJWAŻNIEJSZYCH ZMIAN W KODEKSIE ETYCZNYM
Informacje, które może podawać radca:
  • imię, nazwisko, zdjęcie, życiorys, tytuły naukowe, kwalifikacje, doświadczenie, języki obce, zakres praktyki
  • logo Krajowej Izby, zasady kształtowania wynagrodzenia, stałą współpracę z innymi prawnikami, wysokość posiadanego ubezpieczenia OC, gwarancje usługowe
  • inną działalność radcy prawnego, o ile jest ona przydatna klientom
Zakazane będzie:
  • wprowadzanie w błąd
  • stosowanie nacisków, narzucanie się, naruszanie spokoju klienta
  • informowanie o klientach, chyba że wyrazili na to zgodę
  • udział w rankingach prawniczych
  • sponsorowanie
KATARZYNA ŻACZKIEWICZ
Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Zenon Klatka zawsze był przeciwny natrętnej reklamie i rankingom prawnym / DGP