Jak poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej w dniu 1 września 2011r. Prokurator Generalny Andrzej Seremet wypowiedział Porozumienie między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej a Prokuraturą Republiki Białoruś w sprawie uproszczenia trybu porozumiewania się przez prokuratury obu Państw przy udzielaniu pomocy prawnej w sprawach karnych.

Porozumienie zostało zawarte w dniu 5 listopada 2002 r. Zgodnie z zapisami porozumienia, utraci ono moc po upływie sześciu miesięcy od dnia otrzymania przez stronę białoruską powiadomienia o jego wypowiedzeniu.

Wypowiedzenie porozumienia oznacza, że obrót prawny z Republiką Białorusi w sprawach karnych zostanie scentralizowany, a jego wyłączną podstawą będzie Umowa pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a Republiką Białoruś o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych, pracowniczych i karnych zawarta 26 października 1994 r.

Prokurator Generalny wypowiadając porozumienie dąży do poddania obrotu prawnego ze stroną białoruską ściślejszemu nadzorowi. W tym przypadku, centralizacja obrotu prawnego pozwoli skuteczniej weryfikować wnioski o pomoc prawną pochodzące z Republiki Białoruś.

PS/źródło:PK

Zobacz także:

Ministrowie Sprawiedliwości UE przeciw prześladowaniu adwokatów na Białorusi

Minister Sprawiedliwości rozważa zawieszenie polsko-białoruskiego Porozumienia