Na posiedzeniu w dniu 17 lipca 2012 roku, rząd przyjął założenia do dwóch ustaw. Pierwsze przewidują zmiany w Ordynacji podatkowej, drugie dotyczą przygotowania nowej ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności publicznoprawnych. Nowe prawo ma przede wszystkim umożliwić wymianę informacji podatkowych z państwami Unii Europejskiej.

W założeniach do projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o kontroli skarbowej przewidziano regulacje umożliwiające skuteczną i szeroką wymianę informacji między administracjami podatkowymi państw członkowskich Unii Europejskiej. Nowe przepisy mają ułatwić pobór należności podatkowych i zmniejszyć ryzyko oszustw. Wyznaczony zostanie także organ podatkowy odpowiedzialny za wymianę informacji oraz określone zostaną zasady współpracy organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego z organami podatkowymi podległymi ministrowi finansów.

Z kolei w założeniach do ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności publicznoprawnych przewidziano przepisy, które mają gwarantować sprawność, rzetelność, przejrzystość i szybkość działania organów państwowych na płaszczyźnie międzynarodowej współpracy w korzystaniu z wzajemnej pomocy przy dochodzeniu należności.

Wzajemna pomoc, zgodnie z założeniami, będzie obejmowała dokonywanie powiadomień i dochodzenie lub zabezpieczenie należności pieniężnych oraz wymianę informacji takich jak: adres zamieszkania, posiadane rachunki bankowe, posiadane ruchomości i nieruchomości, wysokość i źródła dochodów, rodzaj i miejsce zatrudnienia lub rodzaj i miejsce prowadzonej działalności. Tego typu informacje będą służyć wierzycielowi i organowi egzekucyjnemu w podjęciu decyzji o wystąpieniu z wnioskiem o dochodzenie należności lub podjęcie środków zapobiegawczych.

Ponadto zgodnie z założeniami, zostanie utworzone centralne biuro łącznikowe. Będzie nim Izba Skarbowa w Poznaniu. Do biura będą przekazywane przez państwa członkowskie wnioski o powiadomienie, dochodzenie należności pieniężnych oraz wnioski o podjęcie środków zabezpieczających. Wnioski te będą kierowane do odpowiednich organów. Centralne biuro łącznikowe będzie także przekazywać państwom członkowskim otrzymane od polskich organów wnioski o pomoc. Biuro będzie podlegać ministrowi finansów.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

TK orzekł w sprawie przedawnienia zobowiązania podatkowego

Inflacja w czerwcu gwałtownie przyspiesza