Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła wykonanie budżetu przez KRRiT. Kontrolerzy, mieli jednak zastrzeżenie do sposobu w jaki podejmowane są decyzje o rozłożeniu na raty opłat za przyznane koncesje.

NIK nie kwestionuje legalności rozkładania na raty opłat za przyznane koncesje i zaznacza, że są one zgodne z prawem. Izba zwraca jednak uwagę, że w uzasadnieniu decyzji KRRiT powinna wskazać konkretne przesłanki, które świadczą o tym, że rozłożenie na raty opłat za koncesję jest ważnym interesem publicznym. Co więcej wśród podmiotów, którym Rada rozłożyła na raty opłaty za koncesję są m.in. niektórzy nadawcy z pierwszego multipleksu.

Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę na stwierdzony zakres rozkładania na raty przedmiotowych opłat oraz ustalanie długich terminów ich spłaty, które wynosiły od pół roku nawet do 10 lat.

W 2011 r. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wydał decyzje o rozłożeniu na raty opłat koncesyjnych na kwotę łączną 63.848,8 tys. zł, w tym opłat za koncesje wydane w 2011 r. w kwocie 32.434,6 tys. zł.

Zobacz: NIK: TVP grozi utrata płynności finansowej

Zgodnie z § 10 rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 4 lutego 2000 r. w sprawie opłat za udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych opłaty koncesyjne stanowią dochód budżetu państwa. Rozkładanie tych opłat na raty z długoterminowym okresem spłaty powoduje odroczenie poboru dochodów budżetowych- wskazuje Izba.

Zdaniem NIK, ze względu na dobro finansów publicznych, decyzje te powinny być ograniczone do szczególnie uzasadnionych przypadków. Przy podejmowaniu tych decyzji powinien być brany pod uwagę zarówno ważny interes koncesjonariusza, jak też interes publiczny.

PS/źródło:NIK

Zobacz także:

NIK negatywnie o praktykach w szpitalach psychiatrycznych

NIK: Obrona cywilna w Polsce funkcjonuje tylko na papierze