Parlament Europejski rozszerzył pojęcie terroryzmu o podżeganie do jego popełnienia, ale tak aby walka z nim nie ograniczała swobody wypowiedzi.

Parlament Europejski przyjął opinię do projektu zmiany decyzji w sprawie zwalczania terroryzmu. W projekcie zmiany decyzji ramowej proponuje się dodanie definicji trzech nowych przestępstw - publicznego podżegania do popełnienia popełniania przestępstw terrorystycznych, rekrutacji terrorystów i ich szkolenia.
Zdaniem posłów pożądane byłoby zastąpienie terminu „publicznego nawoływania do popełniania przestępstw terrorystycznych” terminem „podżeganie”, powszechniej stosowanym w języku prawa karnego. Posłowie zgadzają się jednak z Komisją, iż nie można uznawać za przestępstwo jedynie usiłowania popełnienia jednego z trzech nowo zdefiniowanych naruszeń prawa, a wyłącznie jego faktyczne popełnienie. Uznanie za przestępstwo usiłowania „rekrutowania” oraz usiłowania „szkolenia” stanowiło przedmiot debat w Radzie, przy czym nie osiągnięto tu zgodności państw członkowskich.

Posłowie domagają się również zapewnień, że stosowanie decyzji ramowej nie będzie prowadzić do ograniczeń w swobodzie wyrażania nawet radykalnych, polemicznych lub kontrowersyjnych poglądów w toku debaty publicznej dotyczącej delikatnych kwestii politycznych, w tym terroryzmu.
W związku z powyższym w sprawozdaniu Roselyne LEFRANÇOIS (PSE, FR) posłowie wprowadzili również zapisy zabezpieczające zachowanie fundamentalnych praw, w tym prawa do swobody wypowiedzi, wolności prasy oraz poszanowania tajemnicy korespondencji, w tym korespondencji w formie elektronicznej.

Sprawozdanie podkreśla konieczność poszanowania zapisów Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej i Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Powyższe zmiany, zaproponowane przez Komisje Europejską, mają na celu dostosowanie decyzji ramowej z 2002 r. do konwencji Rady Europy o zapobieganiu terroryzmu z 2005 r., która właśnie stanowiła o włączeniu do pojęcia terroryzmu wspomnianych definicji.







PE/KZ