Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Prezesa Rady Ministrów w sprawie opóźnień w procesie wykonania zaleceń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu zawartych w wyroku w sprawie Alicja Tysiąc przeciwko Polsce oraz wobec uzasadnionych wątpliwości natury konstytucyjnej dotyczących brzmienia niektórych przepisów ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

RPO przypomina o stwierdzonej przez Trybunał luce prawnej polegającej na braku w polskim systemie odpowiednich gwarancji proceduralnych, tj. braku skutecznego mechanizmu umożliwiającego ustalenie , czy w danej sprawie zostały spełnione warunki do dokonania zgodnego z prawem przerywania ciąży. Rzecznik zgłasza wątpliwości odnośnie sposobu ukształtowania jednej z przesłanek wyznaczających formułę rozstrzygania ewentualnych kolizji pomiędzy podstawowym prawem do życia, a innymi dobrami prawnie chronionymi, w szczególności zdrowiem.

RPO zgłosił wątpliwość odnośnie do sposobu ukształtowania jednej z przesłanek wyznaczających formułę rozstrzygania ewentualnych kolizji pomiędzy podstawowym prawem do życia, a innymi dobrami prawnie chronionymi, w szczególności zdrowiem.

W ocenie Rzecznika przesłanka „zagrożenia dla zdrowia kobiety ciężarnej” została określona w sposób dowolny (arbitralny).

RPO/AS

Zobacz także:

Wyrok ETPC w sprawie naruszenia prawa do życia