Od 2 marca 2009 roku obowiązują zasady ustalania kar za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Przedsiębiorcy postępujący niezgodnie z prawem będą mogli poznać wysokość grożącej im sankcji.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów Prezes UOKiK ma możliwość nakładania na przedsiębiorców kar finansowych za praktyki godzące w konsumentów. Maksymalna sankcja w takim przypadku może wynieść do 10 proc. przychodu w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Zgodnie z dokumentem wysokość sankcji zależeć będzie od tego, na jakim etapie zawierania umowy doszło do naruszenia prawa. Najdotkliwsze kary będą wymierzane w przypadku bezprawnych działań w momencie wykonywania kontraktu, niższe na etapie zawierania umowy oraz przed jej podpisaniem.

Wysokość kary za używanie postanowień wpisanych do Rejestru klauzul niedozwolonych zależeć będzie od stopnia ich szkodliwości dla konsumentów, w tym długości stosowania niedozwolonych postanowień.

Ustalając ostateczną kwotę Prezes Urzędu może wziąć pod uwagę także okoliczności łagodzące – np. zaprzestanie praktyki przed wszczęciem postępowania, aktywne współdziałanie z Prezesem UOKiK czy dobrowolna rekompensata dla osób poszkodowanych niedozwoloną praktyką, jak i obciążające m.in. umyślność działania, ponowne naruszenie prawa oraz znaczne korzyści osiągnięte w nieuczciwy sposób.

UOKiK/AS

Zobacz także:

Prawa konsumenta w sieci

UOKiK: Wadliwe modele Toyoty Yaris