Sąd Apelacyjny wydał wyrok w sprawie świadczenia usług prowadzenia Ogólnokrajowego Spisu Abonentów i ogólnokrajowej informacji o numerach telefonicznych uchylając tym samym wyrok SOKiK i przekazując sądowi sprawę do ponownego rozpoznania.

Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie z apelacji Prezesa UKE od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 9 czerwca 2009 r. uchylającego decyzję Prezesa UKE z dnia 28 stycznia 2008, wydaną w sprawie określenia zasad współpracy w zakresie udostępniania Telekomunikacji Polskiej SA niezbędnych danych abonentów przedsiębiorcy telekomunikacyjnego Media-Com Sp. z o.o. celem świadczenia przez TP wszystkim użytkownikom publicznych sieci telefonicznych, na terytorium Rzeczypospolitej, usługi prowadzenia Ogólnokrajowego Spisu Abonentów i świadczenia usługi ogólnokrajowej informacji o numerach telefonicznych.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd Apelacyjny wskazał, że apelacja Prezesa UKE była zasadna z uwagi na wskazywane w niej zarzuty naruszenia przepisów postępowania. Zasadnym był zarzut naruszenia art. 328 k.p.c. dotyczący wadliwego sporządzenia uzasadnienia wyroku. W ocenie Sądu istnienie tej wady w konsekwencji uniemożliwia ocenę instancyjną orzeczenia Sądu I instancji.

SOKiK bowiem w wyroku w części poświęconej ocenie prawnej dochodzonego roszczenia wcale nie odnosi się do konkretnych przepisów prawa powołanych w zaskarżonej decyzji Prezesa UKE.

Zdaniem Sądu Apelacyjnego brak jest w uzasadnieniu wyroku SOKiK oceny dowodów, a warunkiem prawidłowo sporządzonego uzasadnienia jest właśnie ocena dowodów.

PS/UKE