W dniu 19 listopada 2010 roku Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wziął udział w X Krajowym Zjeździe Adwokatury.

W trakcie spotkania Minister podziękował adwokatom m.in. za podejmowane wspólnie z resortem i pozostałymi samorządami prawniczymi akcje bezpłatnej pomocy dla m.in. rodzin ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. oraz poszkodowanych przez tegoroczną powódź.
Minister w swoim wystąpieniu wspomniał o tragicznie zmarłej Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej – Joannie Agackiej - Indeckiej oraz innych adwokatach, którzy zginęli w katastrofie 10 kwietnia 2010 r. (Stanisław Mikke – redaktor naczelny miesięcznika „Palestra”, posłanka Jolanta Szymanek – Deresz, senator Stanisław Zając).
W opinii Ministra Sprawiedliwości Adwokatura z każdym rokiem stanowi grupę coraz liczniejszą co warunkuje zdaniem Ministra poprawę dostępu do pomocy prawnej.
Obecnie zawód adwokata wykonuje ponad 10 tysięcy osób, a kolejnych 4500 osób odbywa aplikację i w bliskiej perspektywie zasili szeregi palestry. W opinii Ministra Sprawiedliwości w obecnej sytuacji jest wielkim wyzwaniem dla samorządu, zachowanie wysokich standardów etycznych i kompetencyjnych, wypracowanych i pielęgnowanych przez kilka pokoleń.
Minister podziękował za to, że – zgodnie z poczynionymi przez niego zabiegami - w Zjeździe biorą udział przedstawiciele aplikantów.
W trakcie swojego wystąpienia Minister Krzysztof Kwiatkowski odniósł się także do dyskusji o nowoczesnym kształcie zawodów prawniczych. Zdaniem Ministra Sprawiedliwości wymaga ona refleksji i dialogu na temat zakresu kompetencji drugiego z prawniczych zawodów zaufania publicznego, tj. zawodu radcy prawnego. Krzysztof Kwiatkowski chciałby, co już deklarował, aby tą sprawą zajął się zespół ekspertów, w skład którego powinni wejść przedstawiciele wszystkich środowisk prawniczych, zwłaszcza adwokaci i radcowie prawni.
Minister Krzysztof Kwiatkowski wskazał także na potrzebę głębszej analizy i refleksji nad zasadami ustalania wynagradzania adwokatów i radców prawnych.
Minister Sprawiedliwości przypomniał także o wprowadzonej na jego wniosek nowej regulacji w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa w zakresie trybu opiniowania kandydatów na urząd sędziego, gwarantującej rzeczywisty udział przedstawicieli samorządu adwokackiego w konkursie na stanowiska sędziowskie.

PS/MS

Zobacz także:

Podsumowanie kadencji władz Adwokatury w latach 2007-2010

Minister Sprawiedliwości na IX Krajowym Zjeździe Radców Prawnych