W dniu 19 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Polskim koordynatorem działań związanych tym dniem jest Fundacja Dzieci Niczyje. Z okazji tegorocznych obchodów Fundacja wraz z partnerami inauguruje kampanię społeczną „Zła tradycja”, która ma zwrócić uwagę na to, jak ważne jest reagowanie na przemoc wobec najmłodszych.

Z inicjatywy szwajcarskiej Fundacji Światowy Szczyt Kobiet (Women's World Summit Foundation), 19 listopada jest Międzynarodowym Dniem Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.

W tym roku za sprawą kampanii Fundacji Dzieci Niczyje będzie to również moment refleksji nad tym, jak najmłodsi są chronieni przed krzywdzeniem. Zjawisko to wciąż jest bowiem problemem powszechnym i bardzo poważnym.

Kampania „Zła tradycja” zwraca uwagę rodziców na to, że dawne środki wychowawcze takie jak bicie czy krzyk szkodzą dzieciom i muszą ulec zmianie.

- Musimy przekonać rodziców, że standardy karcenia dzieci, które sami poznali w dzieciństwie, dziś są nieaktualne. Pokazujemy im alternatywy dla bicia, klapsów i krzyku - mówi dr Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje. Jednocześnie apelujemy do profesjonalistów, którzy zauważają, że dziecko doznaje krzywdzenia. Reagowanie na takie sytuacje, odpowiednia interwencja mogą zmienić los dziecka i jego rodziny i przerwać swoiste „błędne koło przemocy” - dodaje dr Sajkowska.

Przypomnijmy, że w dniu 1 sierpnia 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która wprowadziła zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci.

Na stronie www.złatradycja.fdn.pl znajdują się informacje na temat rekomendowanych sposobów reagowania na przemoc wobec dzieci.

Zobacz także:

Infolinia dla osób pokrzywdzonych przemocą

SN: Przemoc wobec osoby i gwałt na niej oznacza to samo