W dniu 12 grudnia 2011 roku odbyło się spotkanie dotyczące nowego modelu emerytalnego służb mundurowych. Proponowane zmiany mają wydłużyć minimalny staż służby przy jednoczesnym zachowaniu odrębnego systemu zaopatrzeniowego.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, a także przedstawiciele związków zawodowych policjantów, strażaków, strażników granicznych i strażników więziennych.

Zobacz: BCC: Krótszy wiek emerytalny matek to niższa emerytura

Projekt zakłada, że zmiany nie będą dotyczyły funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę. Zmiana będzie dotyczyła wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy.

Równocześnie funkcjonariusze i żołnierze pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieć zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym a nowym systemem.

Zobacz: Lewiatan popiera zmiany w emeryturach służb mundurowych

Zachowany zostanie również odrębny system zaopatrzeniowy służb mundurowych. Będą nim objęci funkcjonariusze już dziś będący w służbie, jak i dopiero do niej przystępujący. Funkcjonariusze nadal będą więc nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, a nie w ramach powszechnego systemu emerytalnego.

Prawo do emerytury będą nabywać funkcjonariusze i żołnierze po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku i stażu służby. Nowe zasady zakładają minimalny wiek emerytalny w wymiarze 55 lat i wydłużenie minimalnego stażu służby z 15 do 25 lat.

Zobacz: TK: Wypłaty emerytur i rent inwalidzkich zgodne z konstytucją

Strona rządowa zaproponowała również, aby wysokość emerytury zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji.

PS/źródło:MSWiA

Zobacz także:

BCC: Praca i emerytura tylko po 60-tce

TK: Zasady przyznawania emerytur pomostowych zgodne z Konstytucją