Komisja Europejska rozpoczęła drugi etap konsultacji z przedstawicielami pracowników i pracodawców na odnośnie dyrektywy UE w sprawie czasu pracy.

Komisja Europejska dostrzega znaczne wysiłki podejmowane przez wiele państw członkowskich w dokonywaniu transpozycji i poprawie dostosowywania regulacji krajowych do przepisów unijnych także w oparciu o orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości.
Z analiz przeprowadzanych przez Komisję wynika, iż większość pracowników w Unii Europejskiej pracuje w oparciu o regulacje normujące czas pracy które są zgodne z prawem Unii Europejskiej. W wielu przypadkach normy prawa krajowego zapewniają nawet znacznie większą ochronę niż ta przewidziana w Dyrektywie.
Jednakże analizy Komisji wskazują, że dalej pozostają problemy z implementacją kluczowych elementów Dyrektywy dotyczących m.in. definicji czasu pracy , sytuacji specyficznej grupy pracowników tzw. pracowników autonomicznych.
Drugi etap konsultacji wdrożony przez Komisję dotyczyć ma szczegółowych wariantów obejmujących czas dyżuru, harmonogram minimalnych okresów wypoczynku, problem nadmiernego wydłużania czasu pracy, godzenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym.
PS/źródło: europa.eu
Zobacz także:

ETS w sprawie uznania nazwiska zawierającego tytuł szlachecki

Uczące się dziecko obywatela UE uzyska prawo pobytu