W odpowiedzi na interwencję Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (Prezes UKE) przedstawiła szczegółowe informacje na temat zasad korzystania z usług pocztowych przez osadzonych w zakładach karnych.

Prezes UKE wyjaśnia, iż przepisy Kodeksu karnego wykonawczego zezwalają na nadzór, zatrzymywanie i cenzurowanie korespondencji osoby pozbawionej wolności bez zarzutu naruszenia tajemnicy pocztowej. Wyjątkiem od tej zasady jest korespondencja z organami ścigania, wymiaru sprawiedliwości, innymi organami państwowymi oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Prezes UKE poinformowała, iż kwestia terminowości doręczania korespondencji przez Pocztę Polską uregulowana jest w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 9 stycznia 2004 r. w sprawie warunków wykonywania świadczeń powszechnych usług pocztowych oraz w przepisach Regulaminu świadczenia powszechnych usług pocztowych stanowiących załącznik do zarządzenia Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej z dnia 28 listopada 2007 r.

W piśmie Prezez UKE wskazała, iż w razie niewykonania lub nienależytego wykonania usługi pocztowej można dochodzić wszelkich roszczeń na zasadach określonych Prawem pocztowym.

Zwłoka w doręczeniu korespondencji lub bezpodstawnym jej otwarciu, zatrzymaniu lub cenzurowaniu leżąca po stronie jedostki penitencjarnej może dodatowo być przedmiotem skargi na działalność jednostek organizacyjnych oraz postępowanie funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej do kierownika jednostki organizacyjnej, Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej, Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, a także do Ministra Sprawiedliwości.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka otrzymuje wiele skarg od osób pozbawionych wolności m.in. w tej sprawie osadzonego w Zakładzie Karnym w Cieszynie skarżących się na nieterminowość w doręczaniu korespondencji przez administracje więzienną. W ocenie Fundacji nieuzasadniona zwłoka lub bezpodstawne zatrzymanie czy cenzurowanie korespondencji niepodlegającej cenzurze stanowi poważne naruszenie prawa. W swoim piśmie Prezes UKE wskazuje, iż w takich sytuacjach osobie skazanej przysługuje skarga na działalności administracji więziennej, a w przypadku zwłoki z winy operatora pocztowego - możliwość dochodzenia roszczeń na podstawie Prawa pocztowego.





UKE/AS

Zobacz także:

Wytyczne w sprawie karania

UOKiK bada czy NFZ nie faworyzuje przedsiębiorców