Absolwent prawa który nie uzyskał pozytywnego wyniku z egzaminu konkursowego na aplikację, nie może argumentować, iż zakres pytań testowych przekroczył ten wymieniony w ustawie, gdyż należy go interpretować szeroko. Prawo upadłościowe i naprawcze jest bowiem częścią prawa gospodarczego.

Absolwent prawa przystąpił w 2007 roku do egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką. Uchwałą komisji egzaminacyjnej uzyskał z testu 188 punktów, co oznaczało, iż do pozytywnego wyniku egzaminu zabrakło mu dwóch punktów. Łącznie musiałby ich bowiem uzyskać 190.

Zainteresowany zakwestionował powyższą uchwałę i odwołał się do Ministra Sprawiedliwości , uzasadniając wątpliwą poprawnością sformułowania niektórych pytań egzaminacyjnych. Organ jednakże nie podzielił zarzutów kandydata na aplikację radcowską i wydał decyzje podtrzymującą stanowisko komisji egzaminacyjnej .

Następnie absolwent prawa wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego , negując rozstrzygnięcie Ministra.

Podnosił bowiem, iż treść pytań egzaminacyjnych wykraczała poza zakres testu określony w art. 75 a ustęp 3, gdyż pojawiły się pytania dotyczące prawa upadłościowego i naprawczego, nie wymienionego w przywołanym przepisie. Skarżący podnosił, iż gdyby ustawodawca chciał aby egzamin konkursowy obejmował ta dziedzinę prawa, wówczas wskazałby ją wyraźnie, tj. uczynił to wymieniając prawo cywilne, postępowanie cywilne, prawo karne czy postępowanie karne itd. Zainteresowany zarzucił również niewłaściwe sformułowanie pytań 249, gdyż dotyczyło ono Trybunału Stanu, który nie należy do systemu sądów powszechnych, mających wchodzić zgodnie ze wskazaniami w zakres egzaminu. Nieprawidłowo były także sformułowane zagadnienia testowe o numerach : 59, 18, 179, 242 i w niektórych z nich prawidłowe były wszystkie odpowiedzi, chociaż był to sprawdzian jednokrotnego wyboru.

Po rozpoznaniu sprawy WSA oddalił skargę absolwenta prawa. W ustnym uzasadnieniu podkreślił, iż prawo upadłościowe i naprawcze jest częścią prawa gospodarczego, wyraźnie wymienionego w art. 75a ustęp 3 prawa o adwokaturze i należy powyższą gałąź interpretować szeroko. Pytanie dotyczące Trybunału Stanu również mogło się pojawić na egzaminie, gdyż wspomniany Trybunał jest organem ochrony prawnej, wchodzącym w zakres prawa o ustroju sądów powszechnych.

Sędziowie zakwestionowali jednak poprawność pytania 179, dodając iż skarżący powinien mieć je zakwalifikowane jako prawidłowe i uzyskać jeden punkt. W związku z powyższym łącznie uzbierał ich 189, co oznaczało iż nadal wynik jego egzaminu jest negatywny i nie może zostać wpisany na listę aplikantów adwokackich.

Sygn.Akt VI SA/Wa 2266/07

Katarzyna Żółkowska