Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z ustawą zasadniczą przepisu Ordynacji podatkowej, który stanowi, że zobowiązanie podatkowe zabezpieczone hipoteką nie przedawnia się.

Wyrok zapadł na podstawie skargi konstytucyjnej poznańskiej spółki, wniesionej przez kancelarię SWS.

Zobacz: TK: Brak możliwości odwołania się od kary dyscyplinarnej jest niekonstytucyjny

Trybunał orzekł, że całkowity brak przedawnienia należności zabezpieczonych hipoteką przymusową podczas kontroli podatkowej powoduje, że instytucja przedawnienia staje się fikcją. Ponadto powoduje, że przedawnienie nie wystąpi u tych podatników, którzy posiadają majątek mogący być przedmiotem zabezpieczenia w postaci hipoteki przymusowej. W ocenie TK jest to sprzeczne z zasadą równego traktowania ponieważ podatnicy, którzy mają nieruchomości są w gorszej sytuacji niż ci, którzy mają jedynie gotówkę w kasie i na rachunkach bankowych oraz majątek obrotowy.

Zdaniem Trybunału całkowity brak przedawnienia należności zabezpieczonych hipoteką przymusową stanowi przekroczenie zakresu swobody regulacyjnej, przysługującego ustawodawcy w zakresie prawa podatkowego.

Zakwestionowany art. 70 § 6 ordynacji podatkowej w badanym brzmieniu decyzją ustawodawcy utracił moc obowiązującą 31 grudnia 2002 r. Jego obecnym odpowiednikiem jest art. 70 § 8 ordynacji podatkowej, który w ocenie Trybunału,budzi podobne wątpliwości i wymaga pilnej interwencji ustawodawcy.

PS/ źródło:TK

Zobacz także:

TK: Odmowa wyznaczenia obrońcy z urzędu powinna podlegać zaskarżeniu