Z raportu NIK wynika, że niewiele pomogła zmiana przepisów, zakładająca większe przywileje dla niepełnosprawnych w procesie rekrutacji, bowiem wskaźnik ich zatrudnienia w większości instytucji administracji rządowej nadal nie osiąga ustawowego progu 6 procent.

W 2011 r. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w ministerstwach i urzędach centralnych wyniósł prawie tyle samo co w 2010 r, czyli zaledwie 1,3 proc. Aby zmienić tę sytuację, jeszcze w 2011 r. Sejm RP znowelizował tryb i zasady rekrutacji w urzędach administracji państwowej i samorządowej. Nowe przepisy zapewniały osobom niepełnosprawnym pierwszeństwo w podjęciu pracy pod warunkiem, że wskaźnik zatrudnienia takich osób w danej instytucji będzie niższy niż 6 proc., a osoba niepełnosprawna znajdzie się w piątce najlepszych kandydatów.

Wyniki kontroli pokazują, że wprowadzone w 2011 r. zmiany nie miały większego wpływu na wzrost zatrudnienia niepełnosprawnych w urzędach administracji rządowej. Co prawda w 2012 r. poziom zatrudnienia tych osób wzrósł nieznacznie o 0,26 punktu procentowego w stosunku do roku 2011 , jednak w wielu przypadkach wynikało to ze spadku zatrudnienia ogółem i z większej niż dotychczas liczby niepełnosprawności orzekanych wobec już zatrudnionych pracowników- ocenia NIK.

Zobacz: NIK oceniła sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy

Jak wskazuje Izba niski wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w dużej mierze wynikał z niewielkiego zainteresowania podjęciem pracy przez te osoby, a także z ich niewystarczającego przygotowania i doświadczenia zawodowego.

Zdaniem NIK instytucje administracji publicznej powinny w szerszym stopniu informować osoby niepełnosprawne o ich przywilejach w procesie rekrutacji oraz organizować dla tych osób więcej staży i praktyk. Izba zwraca także uwagę na współpracę z organizacjami niepełnosprawnych oraz urzędami pracy, a także wprowadzenie formy świadczenia pracy przyjaznej dla osób niepełnosprawnych np. telepracę.

PS/źródło:NIK

Zobacz także:

NIK wykryła nieprawidłowości w pracy ANR w Poznaniu