Rząd przyjął założenia do ustawy, która zawiera przepisy sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości, innowacyjności i konkurencyjności. Jest to kontynuacja pierwszej ustawy deregulacyjnej, która zacznie obowiązywać od lipca 2011 roku.

Pierwsza ustawa deregulacyjna, która zacznie obowiązywać już od lipca, m.in. zastąpi składanie zaświadczeń oświadczeniami. Rząd chce kontynuować proces likwidacji zbędnych regulacji, utrudniających przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. W tym celu przyjął założenie do tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej. Zawiera ona kolejne przepisy sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości, innowacyjności i konkurencyjności.

Składki do ZUS i KRUS

Rząd proponuje skrócenie okresu przedawnienia – z 10 do 5 lat – należności z tytułu składek do ZUS i KRUS. Obecny przepis rodzi uciążliwe obowiązki dla płatników, którzy przez 10 lat nie mają pewności co do wygaśnięcia zobowiązań wobec ZUS lub KRUS.

Informacje o odprowadzonych składkach

Kolejnym założeniem ustawy jest zmiana, że przekazywanie przez płatnika pracownikowi informacji o zapłaconych za niego składkach do ZUS i NFZ będzie realizowane raz na rok lub na jego żądanie częściej. Comiesięczny, pisemny obowiązek informowania pracowników o odprowadzanych skłaakach jest uciążliwy szczególnie dla średnich i dużych firm. Chodzi zwłaszcza o znaczne koszty związane z przygotowaniem i drukiem formularzy ZUS RMUA.

Dokumenty w postaci elektronicznej i przechowywanie dokumentów

Nowe rozwiązania umożliwią również przesyłanie niektórych dokumentów w postaci elektronicznej. Przewidują także skrócenie przechowywania – z 10 do 5 lat – kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych ZUS. Pracownik będzie miał też prawo do wykorzystania zaległego urlopu do końca lipca roku następnego. Obecnie jest to konieczne do 31 marca. Nowa propozycja umożliwi pracodawcy lepszą organizację pracy w firmie, a pracownikowi – ułatwi zorganizowanie wypoczynku wiosna lub latem.

Interpretacje podatkowe

Rząd chce także zapewnić organizacjom pracodawców i związkom zawodowym prawo występowania do ministra finansów o dokonanie ogólnych interpretacji podatkowych. Obecnie wyłącznie minister finansów decyduje o potrzebie dokonania interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego. Proponowane uprawnienie zwiększy pewność prawną firm związaną z wykonywaną działalnością gospodarczą.

W ocenie rządu, powyższe rozwiązania likwidują najbardziej uciążliwe bariery prawne i administracyjne. Rząd oczekuje, że dzięki nim zostanie odblokowany potencjał przedsiębiorców. Liczy też na zwiększenie efektywności i wydajności pracy w firmach.

RO/ źródło: premier.gov.pl

Zobacz także:

Ocena 1000 dni działalności rządu

Minister Sprawiedliwości poprowadził lekcję prawa

Ustawa deregulacyjna podpisana przez prezydenta