Rząd przyjął projekt regulacji, która zakłada obniżenie wieku obowiązku szkolnego. Od września 2014 r. sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkoły.

Dla rocznika dzieci urodzonych w 2008 r. proces ten będzie miał charakter etapowy. Od września 2014 r. do pierwszej klasy obowiązkowo pójdą dzieci, które urodziły się do końca czerwca 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika, czyli te które przyszły na świat w drugiej połowie 2008 r., zostaną objęte obowiązkiem szkolnym dopiero od 2015 r. Rodzice będą mogli jednak zdecydować o zapisaniu ich do szkoły w 2014 r.

Zobacz: MEN: Przedszkola w wakacje nie mogą być droższe

Ponadto, od września 2014 r. liczba uczniów w klasach pierwszych nie będzie mogła przekroczyć 25. Docelowo taka regulacja obejmie klasy I-III w 2016 r. W obecnym stanie prawnym taki limit jest jedynie zaleceniem.

Jednocześnie, w latach 2014/15 i 2015/16, gdy do szkół trafi większa niż obecnie liczba dzieci sześcioletnich i siedmioletnich, a w szkołach będzie tworzonych więcej niż jeden oddział klasy pierwszej - uczniowie będą do nich przyjmowani kolejno, według roku i miesiąca urodzenia, poczynając od najmłodszych. Rozwiązanie takie oznacza, że wiek dzieci w oddziałach pierwszych klas będzie zbliżony.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Od 17 czerwca dłuższe urlopy rodzicielskie