Sejm przyjął uchwałę, która stanowi, że unijna dyrektywa mająca zwiększyć udział kobiet w zarządach spółek, będzie niezgodna z zasadą pomocniczości.

Posłowie poparli uchwałę sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej "w sprawie uznania projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów niewykonawczych spółek, których akcje są notowane na giełdzie i odnośnych środków za niezgodny z zasadą pomocniczości".

Zobacz: Mniej obciążeń dla firm

Komisja do Spraw Unii Europejskiej uważa, że cel rozporządzenia, tj. zapewnienie bardziej zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn wśród dyrektorów niewykonawczych spółek giełdowych nie będzie zrealizowany na szczeblu unijnym lepiej, niż przez państwa członkowskie. Wnioskodawcy wskazują, że stan nierównowagi płci w organach spółek nie może być rozpatrywany jedynie procentowo i niwelowany przez wiążące parytety.

Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy, której celem jest zapewnienie co najmniej 40-proc. udziału kobiet wśród członków rad nadzorczych spółek notowanych na giełdach, z wyjątkiem małych i średnich przedsiębiorstw. Do 15 stycznia parlamenty państw członkowskich zostały zobligowane do wyrażenia opinii odnośnie projektu.

Zobacz: Dyskryminacja w procesie rekrutacji pracowników

Za przyjęciem uchwały było 333 posłów, 60 było przeciwko, a 35 wstrzymało się od głosu.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS