Rząd uchwalił projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jedną z ważniejszych propozycji jest możliwość włączenia pediatrów i internistów do systemu podstawowej opieki zdrowotnej.

Po zmianach, oprócz lekarzy rodzinnych, także lekarze pediatrzy i lekarze interniści, będą mogli udzielać świadczeń zdrowotnych w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Warunkiem udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej przez lekarzy internistów i pediatrów będzie wymóg ich udzielania w zakresie swoich kwalifikacji potwierdzonych odpowiednimi dokumentami.

Jeżeli lekarze pediatrzy i interniści nie zostaną włączeni do podstawowej opieki zdrowotnej może pojawić się problem z zastąpieniem lekarzy, którzy obecnie udzielają świadczeń w POZ, ponieważ ok. 20 proc. z nich jest w wieku powyżej 60 lat- argumentują projektodawcy.

Projekt przewiduje także, że pacjent będzie nadal wybierał lekarza, pielęgniarkę, położną, ale będzie to jednocześnie wybór świadczeniodawcy, u którego taka osoba pracuje.

Zobacz: Udostępnienie dokumentacji medycznej

Jednocześnie w ciągu roku kalendarzowego będzie można 3 razy bezpłatnie zmienić: świadczeniodawcę, lekarza, pielęgniarkę i położną podstawowej opieki zdrowotnej. Do tej pory można było zrobić to dwukrotnie.

Kolejna zmiana ma ułatwić dzieciom dostęp do lekarzy specjalistów, w przypadku gdy wynik badań przesiewowych, wykonywanych u dzieci do pierwszego roku życia, będzie nieprawidłowy. Dziecko, u którego stwierdzono taki wynik, będzie kierowane do lekarza specjalisty niezwłocznie bez konieczności wystawiania skierowania do poradni specjalistycznej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

TK: Wydłużenie czasu pracy osób niepełnosprawnych niekonstytucyjne