Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników, który przewiduje, że jeszcze w 2014 r. opłacanie przez nich składek zdrowotnych będzie odbywać się na zasadach analogicznych do tych, które obowiązywały w 2013 r.

Projekt ustawy ma związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z października 2010 r. o niezgodności z ustawą zasadniczą finansowania z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników, prowadzących działalność rolniczą.

Do tej pory budżet państwa opłacał składki zdrowotne za rolników bez względu na wysokość osiąganych przez nich dochodów. W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, od 1 lutego 2012 r. zaczęły obowiązywać przepisy ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. W ustawie tej określono nową wysokość i nowy sposób opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników. Podobne zasady płacenia składek zdrowotnych obowiązują w 2013 r., a ich podstawą była nowelizacja z 7 grudnia 2012 r., której przepisy przedłużały na 2013 r. obowiązywanie nowych zasad opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników.

Przedkładany obecnie projekt nowelizacji ustawy przewiduje, że jeszcze w 2014 r. opłacanie składek zdrowotnych przez rolników będzie odbywać się na zasadach analogicznych do tych, które obowiązywały w 2013 r.

Zgodnie z przyjętymi przepisami rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne od 6 ha użytków rolnych sami będą opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne, a za właścicieli gospodarstw o mniejszej powierzchni opłaci ją KRUS.

Ponadto składki za domowników rolników prowadzących wyłącznie działy specjalne produkcji rolnej będzie opłacał rolnik prowadzący taką działalność.

Składka opłacana przez rolników do KRUS będzie uiszczana w okresach kwartalnych, w terminach przewidzianych dla tego typu składek.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

TK: finansowanie składek KRUS niekonstytucyjne