Prezes UOKiK wydała kolejne zgody na koncentracje przedsiębiorców. Transakcje na rynkach: produktów mrożonych, przemysłu ciężkiego, budowy dróg oraz usług inżynieryjnych nie naruszą konkurencji na terenie Polski.

Pierwsza transakcja dotyczy przejęcia przez Penta Investments spółek: Iglokrak z Krakowa, Lewil Iglokrak z Tarnowa oraz Chłodnie Śląskie Iglokrak z Wodzisławia Śląskiego. Głównym przedmiotem działalności Penta Investments jest posiadanie i zarządzanie akcjami przedsiębiorstw. W Polsce jest właścicielem m.in. spółki Żabka – prowadzącej sieć sklepów osiedlowych. Przejmowane podmioty zajmują się m.in. produkcją mrożonych dań, warzyw i owoców oraz lodów.

Prezes UOKiK zgodziła się również na przejęcie przez AB Consulting kontroli nad przedsiębiorstwem Pemug. Przejmujący stoi na czele grupy kapitałowej złożonej z 26 podmiotów. W skład grupy wchodzą spółki działające m.in. w przemyśle ciężkim – np. producenci maszyn górniczych. Pemug zajmuje się przede wszystkim specjalistycznymi usługami budowlano-montażowymi oraz wytwarzaniem konstrukcji stalowych dla przemysłu wydobywczego i ciężkiego.

Wskutek zawartego porozumienia jego uczestnicy podzielili między sobą grupy klientów. W ten sposób Papier Hurt zagwarantował sobie brak rynkowej presji ze strony konkurenta. Najsilniej odczuli to potencjalni klienci Office Pulse, którzy nie mogli skorzystać z jego oferty, jeżeli wcześniej korzystali z oferty Papier Hurtu.

Ponadto spółka Mota-Engil może przejąć kontrolę nad Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych w Lublinie (PRDM Lublin). Uczestnicy koncentracji działają m.in. na rynku budowy dróg i mostów, a także produkcji asfaltu.

Ostatnia zgoda dotyczy transakcji pomiędzy włoskimi spółkami – przejęcia przez Maire Tecnimont kontroli nad Sofipart. Przedsiębiorcy prowadzą działalność m.in. na rynku usług inżynieryjnych dla przemysłu petrochemicznego, naftowego oraz gazowego.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

UOKiK/AS