Akcja „Niebieski Parasol”, Szczyt Prezydentów Światowych Organizacji Prawniczych, oraz zmiany w sposobie kształcenia aplikantów były głównymi tematami spotkania zorganizowanego w dniu 5 maja 2011 roku przez Krajową Radę Radców Prawnych w Warszawie.

Spotkanie w nowej siedzibie Krajowej Rady Radców Prawnych z Prezesem Maciejem Bobrowiczem dotyczyło przyszłych działań podejmowanych przez samorząd radcowski, planu zmiany kierunku kształcenia przyszłych aplikantów, oraz najbliższych wydarzeń dotyczących radców prawnych.

Bezpłatne porady prawne

Już wkrótce, tj. w dniach od 9 do 13 maja 2011 przedstawiciele samorządu radcowskiego będą udzielać bezpłatnych porad, w ramach akcji „Niebieski Parasol”. Tym razem hasłem przewodnim będzie szeroko rozumiane prawo cywilne, co oznacza, że zainteresowani będą mogli pytać o kwestie związane m.in. z prawem rodzinnym, czy spadkowym.
Kontynuacją wiosennej akcji przeprowadzonej pod kątem mikroprzedsiębiorców będzie jesienny „Niebieski parasol” tym razem skierowany do konsumentów i koncentrujący się na kwestiach biznesowych.

Spore zainteresowanie inicjatywą w latach ubiegłych ( w 2009 roku porad udzieliło około 600 prawników w 33 miastach, w 2010 zaangażowanych radców i aplikantów było już 800, a liczba miast wzrosła do 42) sprawiło, że w tym roku liczba miejsc, gdzie będą udzielane porady wzrosła o 30 %.


Szczegółowe informacje o tej akcji, która odbędzie się w 70 miejscach, terminy, oraz szczegóły gdzie będą udzielane porady, można znaleźć na specjalnej stronie internetowej www.niebieskiparasol.info.

Jak podkreślił Prezes Maciej Bobrowicz, akcja „Niebieski Parasol” oprócz pomocy osobom potrzebującym, ma na celu podniesienie świadomości prawnej w społeczeństwie, która jak wskazują badania jest bardzo niska. Jedynie 14 % Polaków w ostatnich pięciu latach konsultowało się z prawnikami-wynika z badania OBOP. Jednakże m.in. akcje samorządu radcowskiego, czy adwokackiego, polegające na udzielaniu takich porad, sprawiają, że cieszą się one coraz większym zainteresowaniem, a społeczeństwo darzy prawników większym zaufaniem.


Zjazd prawników z całego świata


Kolejną kwestią jaką podjął Prezes Bobrowicz jest VI Szczyt Prezydentów Światowych Organizacji Prawniczych, który po 6 latach starań odbędzie się w Warszawie, skupiając około 300 Prezydentów organizacji prawniczych na świecie. Podczas spotkania, które będzie miało miejsce w dniach 25-27 maja 2011 roku zostanie m.in. przedyskutowany model samorządu na świecie, wpływ elektronizacji na wymiar sprawiedliwości, wiktymizacja wtórna, koszty systemów elektronicznych, czy kwestia niezależności prawników.

Zmiany w sposobie kształcenia aplikantów

Istotna część spotkania dotyczyła zmian w sposobie edukowania młodych adeptów sztuki prawniczej. Po pierwsze zmiany mają dotyczyć standaryzacji systemu szkoleń, co oznacza wprowadzenie ujednoliconego kolokwium dla aplikantów w całym kraju. Zmiana ta została niejako sprowokowana ubiegłoroczną 60 % zdawalnością, oraz zarzutom niejednoznacznych wymogów na kolokwiach. Zostanie również wprowadzona nowa instytucja prawnika-obserwatora, którego zadaniem będzie kontrolowanie przebiegu egzaminu.

Same kolokwia mają polegać na tzw. case study, jednakże pewnym z uwzględnieniem różnić programowych w poszczególnych izbach. Powstanie również tzw. manual, czyli instrukcja obsługi case study dla wykładowców, aby kryteria oceny były jasne i precyzyjne.
W chwili obecnej nad tymi koncepcjami pracuje 19 reprezentantów wszystkich izb i najprawdopodobniej podczas wrześniowego zjazdu II faza reformy aplikacji zostanie zatwierdzona, co oznaczałoby, że zostaną one wdrożone w 2013 roku.

Anna Sergiej

Zobacz także:

"Niebieski parasol" 2010

Radcy prawni pro publico bono czyli niebieski parasol 2011