W dniu 1 stycznia 2012 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego, która przewiduje m.in. zniesienia zasady zaskarżalności wszystkich postanowień w postępowaniu wykonawczym i wprowadzenie możliwości zaskarżania tylko orzeczeń najbardziej istotnych dla skazanego.

Jedną z głównych zmian jest zniesienie zasady zaskarżalności wszystkich postanowień w postępowaniu wykonawczym i wprowadzenie możliwości zaskarżania tylko orzeczeń najbardziej istotnych dla skazanego jak np. tych związanych z pozbawieniem wolności.

Nowela precyzuje terminy na rozpoznanie skarg i wniosków oraz zażaleń na postanowienia sądu I instancji. Termin ten ustalono na 21 dni od dnia wpłynięcia wniosku lub skargi lub przekazania zażalenia przez sąd I instancji.

Zobacz: Krótsze procesy - projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego

Znowelizowany kodeks karny wykonawczy zawiera również zmodyfikowany zbiór przesłanek obrony obligatoryjnej w postępowaniu wykonawczym. Wyłączono z niego przypadek niewładania przez skazanego językiem polskim, dodano zaś przesłankę wystąpienia okoliczności utrudniających obronę.

Zobacz: NSA: Zadośćuczynienie za przewlekłość postępowania zwolnione z podatku

Znowelizowano także art. 100 Kkw, określający kryteria osadzenia skazanego we właściwym zakładzie karnym. W dotychczasowym brzmieniu ten przepis przewidywał, że skazany odbywa karę w zakładzie karnym położonym, w miarę możliwości, najbliżej jego miejsca zamieszkania. Przeniesienie skazanego do innego zakładu mogło nastąpić tylko z uzasadnionych powodów. W wyniku nowelizacji ustawodawca zrezygnował z kryterium bliskości zakładu karnego w stosunku do miejsca zamieszkania skazanego.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

Surowe kary za znęcanie się nad zwięrzętami - wchodzą w życie nowe przepisy

Hostele dla nieletnich wspomogą poprawczaki