Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 29 marca 2012 roku orzekł, że brak zwolnienia od podatku alimentów ustalonych w ugodach sądowych jest niezgodny z konstytucją.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia są zwolnione od podatku. Brak opodatkowania dotyczy również dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny.

Zobacz: TK: Zasady uznawania obywatelstwa polskiego zgodne z konstytucją

Natomiast zgodnie z kwestionowanym art. 21 ust. 1 pkt 127 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnione są od podatku alimenty na rzecz innych osób niż wymienione powyżej, zasądzone przez sąd, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Trybunał stwierdził, że kwestionowany przepis jest sprzeczny z celem przepisów o alimentach. Prowadzi bowiem do dyskryminacji zobowiązań alimentacyjnych, których obowiązek wynika z ugody sądowej, czyli polubownego załatwienia sprawy.

Zobacz: TK orzekł w sprawie kryteriów podwyżek czynszów

Zdaniem Trybunału nie ma podstaw do zróżnicowania osób otrzymujących alimenty w zależności od tego, czy alimenty są wynikiem wyroku sądu czy ugody sądowej.

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK orzekł w sprawie świadczeń rodzinnych dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi

TK: Zgoda rodziców na leczenie małoletniego zgodna z konstytucją