W dniu 3 kwietnia 2012 r. o godz. 9.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący zasad ustalania wysokości opłat pobieranych za pobyt w izbie wytrzeźwień.

Zgodnie z art. 92 ust. 1 konstytucji rozporządzenia są wydawane przez organy wskazane w konstytucji, na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie i w celu jej wykonania. Upoważnienie powinno określać organ właściwy do wydania rozporządzenia i zakres spraw przekazanych do uregulowania oraz wytyczne dotyczące treści aktu.

Zobacz: TK: Nałożenie na notariuszy obowiązku sfinansowania rejestru aktów poświadczenia dziedziczenia jest konstytucyjne

W opinii wnioskodawcy zawarte w art. 42 ust. 6 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi upoważnienie ustawowe nie spełnia konstytucyjnego warunku dotyczącego szczegółowego upoważnienia. Nie zawiera bowiem jakichkolwiek wytycznych, pozwalających na ustalenie, czym powinien kierować się upoważniony organ określając w rozporządzeniu maksymalną wysokość opłat związanych z pobytem w izbie wytrzeźwień. W rezultacie zdaniem wnioskodawcy owe maksymalne opłaty mogą być ustalane w sposób całkowicie dowolny.

Zobacz: TK : Wyłączenie prokuratora prowadzącego postępowanie przygotowawcze

Zdaniem wnioskodawcy również § 29 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie trybu doprowadzenia, przyjmowania i zwalniania osób w stanie nietrzeźwości oraz organizacji izb wytrzeźwień i placówek utworzonych lub wskazanych przez jednostkę samorządu terytorialnego jest niezgodny z art. 92 ust. 1 konstytucji. Przepis ten ustala bowiem bez dostatecznych wskazówek zawartych w ustawie maksymalną wysokość omawianej opłaty.

PS/źródło: TK

Zobacz także:

TK: Surowość kary orzekanej wobec prawników w postępowaniu lustracyjnym niekonstytucyjna

TK: ZUS nie może bez ograniczeń weryfikować prawa do emerytury i renty