Dnia 23 czerwca 2010 r. w Warszawie odbyła się prezentacja wyników dziewiątej edycji badań WK INDEX, którego głównym celem była ocena klimatu gospodarczego oraz sytuacji w branży usług prawniczych wśród środowisk prawniczych w Polsce.

Diagnostyka sytuacji gospodarczej i sytuacji w branży usług prawniczych przeprowadzona została na podstawie odpowiedzi na pytania skierowane do Partnerów kancelarii prawniczych, a ich analiza ma charakter wskaźnikowy i jest rodzajem barometru koniunktury, którego istotą jest wychwytywanie zmian w nastrojach i prognozie rozwoju sytuacji. Analogiczne badanie opinii partnerów realizowane jest co pół roku.

Zakres badań obejmował ocenę sytuacji gospodarczej, ocenę kondycji firm jak i sytuację firm prawniczych. O opinie pytani byli prawnicy – partnerzy w największych kancelariach w Warszawie oraz w firmach regionalnych obsługujących przede wszystkim obrót gospodarczy.

Podkreślono, iż badania wskazują, iż prawnicy trzymają rękę na pulsie gospodarki. Świat prawniczy się zmienia świadczy o tym m.in. odbudowa pozycji prawnika in-house. Istotną kwestią jest również komunikacja między dwoma sektorami prawnym i gospodarczym. Problematykę powyższej korelacji podjęto również w przedmiotowym sondażu przeprowadzonym przez firmę badawczą IPSOS wśród partnerów w kancelarii, na zlecenie Wolters Kluwer Polska, w którym aż 74 % partnerów w największych kancelariach prawnych uważa, że sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku, jednocześnie 47 % badanych ostrożnie spodziewa się, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyniki ekonomiczne przedsiębiorstw poprawiają się.

Poruszona została również kwestia redukcji etatów w kancelariach prawniczych i kto ewentualnie takiej redukcji w pierwszej kolejności miałby być poddany. Dr Beata Gessel zwróciła uwagę, iż podstawą działania dużych kancelarii podczas kryzysu są zwolnienia najdroższych pracowników.

Z kolei dr Piotr Nowaczyk zwrócił uwagę na kwestię najważniejszych kryteriów, którymi kierują się przedsiębiorcy przy wyborze doradcy, i w tym przedmiocie wskazał na aspekt zaufania jako kluczowy.

Podniesiona została także problematyka arbitrażu, która również miała swoje odzwierciedlenie w pytaniach ankietowych dotyczących przyszłości mediacji. Respondenci wskazali, iż takie postępowanie jest szybsze i skuteczniejsze. Podkreślono, iż arbitraż jest niewątpliwe alternatywą dla sądownictwa powszechnego w szczególności w sprawach gospodarczych. Jednakże mec. Maciej Łaszczuk zaznaczył, iż nie może i nigdy nie bedzie stanowił konkurencji dla powszechnego sprawowania wymiaru sprawiedliwości bo nigdy nie będzie nastawiony na masowego odbiorcę. Panelista zaznaczył ponadto, iż sądownictwo polubowne jest uspołecznionym sposobem rozwiązywania sporów.

Z kolei dr Jacek Adamski zasugerował, iż mediacja jest sferą wymiaru sprawiedliwości, która podlega denacjonalizacji. Paneliści zwrócili także uwagę, iż w okresie kryzysu arbitraż jest znacznie mniej stosowany niż w przypadku dobrej koniunktury gospodarczej. Argumentowali to faktem, iż częstotliwość zawierania przez inwestorów czy przedsiębiorców umów jest mniejsza, a co za tym idzie straty powstałe w wyniku sporów z kontraktów trudniejsze do pokrycia przez kolejną udaną transakcję.

Poruszono również tematykę specyfikująca czynniki, które decydują o zatrudnieniu zewnętrznych firm prawniczych przez dyrektorów departamentów prawnych w przedsiębiorstwach.

Wyniki badań

Syntetyczny wskaźnik WK Index, który opisuje sytuację klientów firm prawniczych oraz sytuację na rynku usług prawniczych, wzrósł o 9 pkt w ciągu ostatnich 6 miesięcy i wynosi 121 pkt w skali od 0 do 200. Odnotowana została 20 punktowa przewaga prawników optymistycznie oceniających i spodziewających się poprawy sytuacji gospodarczej oraz sytuacji w branży usług prawniczych nad oceniającymi sytuację pesymistycznie.

Wyniki badań WK Index wyraźnie pokazały, iż nastąpił trwały odwrót od najbardziej dochodowych i najbardziej popularnych specjalizacji rynku usług prawniczych czyli fuzji i przejęć. Ponadto stabilizuje się sytuacja na rynku nieruchomości, gdzie 29% respondentów odpowiedziało, że realizuje więcej takich transakcji. Poprawia się również sytuacja na rynku zamówień publicznych. Badanie pokazało, iż rośnie popyt na usługi podatkowe i celne.

Zdaniem ankietowanych sytuacja na rynkach lokalnych nie jest tak optymistyczna. WK LOCAL Index osłabił się w ostatnich 6 miesiącach o 1 pkt. do 109 pkt. Natomiast ABC LOCAL odnotował symboliczny wzrost o 1 pkt. do 103 pkt. Podobnie stabilnie wyglądają zmiany innych wskaźników. Prawnicy z kancelarii lokalnych oceniają sytuację gospodarczą w województwie jako stabilną.

Paulina Szewioła/Badanie WK Index