W dniu 6 listopada 2009 rokuweszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 października 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe.

Wprowadzona zmiana uściśla nieco tryb wydawania zaświadczeń. Organ podatkowy wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości po porozumieniu:

1) z organami podatkowymi, które były właściwe miejscowo, jeżeli zostały one wskazane we wniosku podatnika lub w piśmie wyrażającym zgodę,

2) z organami podatkowymi, od których otrzymał do realizacji tytuły wykonawcze.

Jeżeli żądanie wydania zaświadczenia podatkowego nie zawiera numeru identyfikacji podatkowej (NIP), a wnioskodawca nie został zwolniony z obowiązku ewidencyjnego, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników, organ podatkowy po wyczerpaniu trybu postępowania pozostawia żądanie bez rozpatrzenia. Obecnie zgodnie z dyspozycją zawartą we wniosku zaświadczenie ma być przekazane wnioskodawcy przebywającemu za granicą za pośrednictwem polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego, organ podatkowy przesyła zaświadczenie do tego przedstawicielstwa lub urzędu celem doręczenia wnioskodawcy po pobraniu opłaty konsularnej.

Warto jeszcze zaznaczyć, że do wniosków o wydanie zaświadczenia złożonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

Podstawa prawna

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 8 października 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe ( Dz.U z 2009 Nr 176 poz. 1363

Przemysław Gogojewicz-radca prawny

Zobacz także:

Zasady przyznawania „wynagrodzenia urlopowego”

„Becikowe” tylko z zaświadczeniem lekarskim