Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że przepisy ustawy o grach hazardowych, które mogą ograniczyć, a nawet stopniowo uniemożliwić prowadzenie gier na automatach o niskich wygranych poza kasynami i salonami gier, stanowią potencjalnie „przepisy techniczne” w rozumieniu tzw. dyrektywy notyfikacyjnej, w związku z czym ich projekt powinien zostać przekazany do oceny Komisji Europejskiej.

O opinię w tej sprawie wystąpił do Trybunału Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Rozpatrywał on skargę trzech firm Fortuna, Forta, Grand. Ich zdaniem zaskarżone przepisy ustawy hazardowej nie mogą być skutecznie stosowane, ponieważ nie zostały notyfikowane przez Komisję Europejską.

Zobacz: ETS: Pilot może latać do ukończenia 65 roku życiu

Trybunał orzekł, że artykuł 1 pkt 11 dyrektywy 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie norm i przepisów technicznych oraz zasady dotyczące usług społeczeństwa informacyjnego, ostatnio zmienionej dyrektywą Rady 2006/96/WE z dnia 20 listopada 2006 r. należy interpretować w ten sposób, że przepisy krajowe tego rodzaju jak przepisy ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, które mogą powodować ograniczenie, a nawet stopniowe uniemożliwienie prowadzenia gier na automatach o niskich wygranych poza kasynami i salonami gier, stanowią potencjalnie „przepisy techniczne, w rozumieniu tego przepisu, w związku z czym ich projekt powinien zostać przekazany Komisji zgodnie z art. 8 ust. 1 akapit pierwszy wskazanej dyrektywy, w wypadku ustalenia, iż przepisy te wprowadzają warunki mogące mieć istotny wpływ na właściwości lub sprzedaż produktów. Dokonanie tego ustalenia należy do sądu krajowego.

Zobacz: ETS w sprawie zakresu ochrony znaków towarowych w UE

Resort finansów zaznacza, że na etapie przygotowywania projektu ustawy o grach hazardowych część przepisów, która w opinii ekspertów bezdyskusyjnie podlegała obowiązkowi notyfikacji, została wyodrębniona do osobnego procedowania. Przepisy te zostały notyfikowane Komisji Europejskiej pod numerem 2010/225 i dopiero po zakończeniu procesu notyfikacji weszły w życie jako nowelizacja ustawy o grach hazardowych.

Jak podkreśla MF w pozostałym zakresie uznano natomiast, że nie ma obowiązku notyfikacji projektowanych przepisów.

Co więcej resort informuje, że pisemne uzasadnienie wyroku będzie przedmiotem analizy pod kątem jego konsekwencji prawnych. Jednak jak podkreśla nie jest przewidywana zmiana prowadzonej obecnie polityki w zakresie gier na automatach.

PS/źródło:MF

Zobacz także:

ETS: Rodzice małoletnich obywateli UE mają prawo do pobytu i pracy

ETS o kryterium miejsca wykonywania działalności zawodowej