Prezydent Bronisław Komorowski zgłasza swoją pierwszą inicjatywę ustawodawczą której przedmiotem ma być skierowanie do Sejmu projektu zmian w Konstytucji wiążących się z członkostwem Polski w Unii Europejskiej.

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej ujawniły się braki w regulacjach konstytucyjnych wprowadzonych w 1997 roku. Na tle dotychczasowych niepełnych regulacji konstytucyjnych pojawiły się spory kompetencyjne między naczelnymi organami państwa, utrudniające efektywne działania na forum europejskim. Dotychczasowe regulacje uniemożliwiają ponadto pełną realizację przez Polskę zobowiązań zaciągniętych Traktatem o przystąpieniu do Unii Europejskiej w zakresie uczestnictwa w Unii Gospodarczej i Walutowej, utrudniając wprowadzenie wspólnej waluty euro. Stąd inicjatywa ustawodawcza Prezydenta obejmująca zmiany w Konstytucji w powyższym zakresie.
Cele zmian Konstytucji
Celem projektu jest wprowadzenie trojakiego rodzaju zmian w obowiązującej Konstytucji. Pierwszym z nich jest ustanowienie przepisów, które zapewnią efektywność działania polskich organów władzy publicznej w strukturach Unii Europejskiej oraz umożliwią skuteczną ochronę podstawowych wartości konstytucyjnych w procesie integracji europejskiej w szczególności umocnią współpracę między Radą Ministrów a Sejmem i Senatem w sprawach Unii Europejskiej i określą rolę obu izb w tej dziedzinie po wejściu w życie Traktatu z Lizbony
Drugim z celów jest stworzenie przepisów określających tryb przyjmowania stanowiska Polski wyrażonego w nowych procedurach przewidzianych w Traktacie z Lizbony, czyli procedury kładki czy decyzji o wystąpieniu z Unii Europejskiej.

Trzeci cel polega na ustanowieniu bardziej efektywnych mechanizmów krajowych, gwarantujących wykonanie przez Polskę prawa Unii Europejskiej.
Propozycje zmian
Podstawowe propozycje zawarte w projekcie dotyczą uregulowań związanych z Narodowym Bankiem Polskiem – jego organizacją, w tym likwidacją Rady Polityki Pieniężnej, rolą i niezależnością oraz przynależnością do Europejskiego Systemu Banków Centralnych, umożliwiających w przyszłości wprowadzenie w Polsce wspólnej waluty euro.
Ponadto w projekcie postuluje się wprowadzenie odrębnego rozdziału „Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej” określającego w szczególności:
a) aksjologiczne podstawy członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej,
b) zasady dalszego przekazywania kompetencji na rzecz Unii Europejskiej,
c) status obywateli Unii Europejskiej,
d) zapewnienie skuteczności prawa Unii Europejskiej w krajowym porządku prawnym,
e) podstawowe zasady przyjmowania stanowiska Polski w instytucjach Unii oraz wykonywania tego prawa przez polskie organy władzy publicznej,
f) procedurę ewentualnego wystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej z Unii Europejskiej.

W opinii Prezydenta są to przepisy, które mają z jednej strony potwierdzić nasze członkostwo w UE i odbić to w Konstytucji, ale również przepisy, które mają ułatwić implementację Traktatu Lizbońskiego w praktyce funkcjonowania. Ponadto ustawa o zmianie Konstytucji powinna istotnie usprawnić działanie organów władzy publicznej w dziedzinie stosunków z Unią Europejską oraz ograniczyć ryzyko ponoszenia przez państwo odpowiedzialności z tytułu naruszenia prawa Unii Europejskiej.

PS/KPRP

Zobacz także:

Notariusze będą rozmawiać pro bono o spadkach

Ograniczenie w odliczeniu VAT od samochodu z kratką i paliwa

Paszporty biometryczne - dokument a prawo