Opinia Rady Izby Notarialnej, dotycząca kandydata ubiegającego się o powołanie na stanowisko notariusza, nie jest wiążąca dla Ministra Sprawiedliwości, który podejmuje w tej kwestii decyzję- orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie

Wojewódzki Sąd Administracyjny Warszawie rozstrzygnął sprawę , w której Minister Sprawiedliwości decyzją powołał na stanowisko notariusza radcę prawnego i wyznaczył siedzibę jego kancelarii w Dębicy.

Radca prawny, chcący zmienić profesję został przeegzaminowany przed Radą Izby Notarialnej w Rzeszowie. Organ wystawił prawnikowi negatywną opinię, ale Minister Sprawiedliwości uznał, iż zainteresowany spełnia wszystkie przesłanki aby zostać notariuszem a ocena organu samorządowego nie jest wiążąca. Prawnik został , więc powołany na wspominane stanowisko.

Rozstrzygnięcie Ministra zakwestionowała Rada i wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zarzuciła Ministrowi przekroczenie granic uznaniowości, naruszenie art.6, 77 ustęp 1 w zw. z art. 7 i 80 kodeksu postępowania administracyjnego oraz art. 11 prawa o notariacie, uzasadniając, iż radca prawny nie spełniał odpowiednich wymogów. Profesja notariusza jest bowiem zawodem zaufania publicznego i osoba, która go wykonuje powinna spełniać wszystkie przesłanki ze wspomnianej ustawy.

W odpowiedzi na skargę pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości podnosił, iż w Polsce przyjął się system przepływu między zawodami prawniczymi i zrozumiałe jest iż gro osób przechodzi do notariatu, gdyż oferuje on wyższe zarobki. Stąd notariusze bronią się przed potencjalna konkurencją. Pan sędzia reprezentujący organ uzasadnił także, iż w Dębicy istnieje konieczność powołania notariusza i wyznaczenia kancelarii gdyż na jednego z nich przypada 15 tys. ludności, podczas gdy w Warszawie 4 tys..Ponadto jakikolwiek uchybienia kandydata pretendującego na powyższe stanowisko nie zostały przez Radę udowodnione.

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę organu samorządu, podkreślając , iż zainteresowany spełniał wszystkie wymogi z art. 11 i 12 prawa o notariacie i został prawidłowo powołany na stanowisko. W ustnym uzasadnieniu orzeczenia sędziowie argumentowali ponadto, iż Ministra Sprawiedliwości nie wiąże negatywna opinia Rady Notarialnej, wydana po przeprowadzeniu swoistego egzaminu z wiedzy radcy prawnego, który nieskazitelnie wykonywał swoją dotyczasową profesję. Prawidłowo także została wyznaczona siedziba kancelarii w Dębicy.

Sygn.Akt VI SA/Wa 277/ 08

Katarzyna Żółkowska