ETPCz orzekł, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka, na skutek ograniczenia dostępu swojej obywatelce do dotyczących jej dokumentów archiwalnych przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej.

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Szulc przeciwko Polsce. ETPCz uznał, że prawo do poszanowania życia prywatnego zostało naruszone na skutek braku dostępu skarżącej do dotyczących jej dokumentów archiwalnych przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej przez 10 lat.

Skarżąca ubiegała się o dostęp do dotyczących jej dokumentów znajdujących się w Instytucie Pamięci Narodowej od 2001 r. na podstawie kolejno zmienianych przepisów ustawy o IPN. Skarżąca odnalazła swoje dane na tzw. Liście Wildsteina, w związku z czym wystąpiła do sądu o wszczęcie postępowania lustracyjnego, jako osoba pomówiona publicznie o współpracę z komunistycznymi organami bezpieczeństwa państwa. Sąd odmówił wszczęcia postępowania. Dostęp do całości akt skarżąca uzyskała dopiero w 2011 r.

Zobacz: ETPC: Status więźnia niebezpiecznego nie może być nadużywany

Oceniając okoliczności sprawy, Trybunał przypomniał, że przechowywanie informacji dotyczących życia prywatnego, w tajnym rejestrze i udostępnianie tych informacji wchodzi w zakres ochrony przewidzianej przez art. 8 § 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Trybunał podkreślił, że w stosunku do takich osób jak skarżąca, które ubiegają się o pełny dostęp do dotyczących ich dokumentów wytworzonych przez komunistyczne tajne służby w celu zakwestionowania twierdzeń o ich rzekomej współpracy z tymi służbami, państwo powinno zapewnić istnienie „efektywnej i dostępnej procedury” przed organem państwowym aktualnie przechowującym te dokumenty.

Zobacz: ETPC: Polska naruszyła prawo więźnia do prywatności

Niezwykle istotne jest przy tym, aby procedury, o których mowa powyżej, umożliwiały zainteresowanej osobie na uzyskanie dostępu do wszystkich istotnych i odpowiednich informacji, które umożliwiłyby takiej osobie skuteczną obronę przed stawianymi zarzutami o rzekomej współpracy z organami bezpieczeństwa. Procedura taka powinna w takim samym zakresie przewidywać możliwość korekty błędnych informacji znajdujących się w dokumentach.

Trybunał uznał, że w sprawie Skarżącej Państwo Polskie nie dopełniło obowiązku zapewnienia takiej procedury.

Sprawa była objęta programem Prawa człowieka a rozliczenia z przeszłością HFPC.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

Wyroki ETPC w sprawach przeciwko Polsce

Nastolatka której odmówiono aborcji wygrywa przed ETPC