Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zgodne z konstytucją jest uzależnienie od zamieszkiwania w Polsce możliwości ubiegania się o odszkodowanie za represje dokonane przez organy ZSRR, za działalność na rzecz niepodległości Polski.

Przedstawione Trybunałowi Konstytucyjnemu pytania prawne dotyczyły jednej z przesłanek warunkujących dochodzenie odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, wynikających z represji dokonywanych przez organy ZSRR względem osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego w latach II Wojny Światowej oraz w okresie po jej zakończeniu. Wypłatę świadczenia ustawodawca uzależnił od tego, czy osoba represjonowana mieszka obecnie w Polsce.

Zobacz: TK: Odwołania od prawniczych dyscyplinarek zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał za dopuszczalne uzależnianie możliwości dochodzenia roszczeń odszkodowawczych na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy lutowej od wykazania przez wnioskodawcę więzi z aktualnym społeczeństwem polskim.

Trybunał Konstytucyjny nie dopatrzył się niekonstytucyjności kwestionowanej przesłanki z punktu widzenia zasady równości. Zdaniem Trybunału zastosowana przesłanka ma charakter racjonalny. Wymóg legitymowania się aktualnym związkiem ze społeczeństwem polskim jest uzasadniony zarówno szczególnym charakterem świadczenia przewidzianego przez ustawodawcę, jak również przez sposób finansowania tego świadczenia przez aktualnego podatnika.

Kwestionowana przez pytające sądy przesłanka jest racjonalnie powiązania z podstawowym celem ustawodawcy, a więc ograniczeniem grupy potencjalnych uprawnionych do odszkodowań z tytułu represji dokonywanych przez organy ZSRR. Kryterium zamieszkiwania wyrażone w art. 8 ust. 2a ustawy lutowej służy racjonalnemu dookreśleniu grupy podmiotów uprawnionych do odszkodowań stając się przez to jednym z elementów kształtujących zakres takich świadczeń.

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK: Emerytura nie powinna być zależna od zatrudnienia w kraju

TK orzekł w sprawie przedawnienia zobowiązania podatkowego