Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie odpowiedzialności wydawnictwa za pracownika. Trybunał stwierdził, że doszło do naruszenia gwarancji wolności słowa.

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził naruszenie gwarancji wolności słowa (art. 10 EKPC) przez Rumunię, w stosunku do wydawnictwa prasowego, w związku z opublikowaniem artykułu krytycznie opisującego sprawę, w którą zaangażowani byli politycy i wysocy urzędnicy państwowi tego kraju. Skargę do Trybunału złożyło wydawnictwo „R” z siedzibą w Bukareszcie oraz zatrudniony w wydawnictwie fotoreporter - Pan A. F. Antica, współautor spornego artykułu.

W styczniu w 1999 r. w dzienniku Romania libera ukazał się artykuł dotyczący tzw. „afery Megapower”, o której wówczas było głośno w rumuńskich mediach. Artykuł sugerował, że kilkoro polityków i wysokich urzędników państwowych było zamieszanych w bankructwo amerykańskiej firmy, której kredytu udzielił rząd Rumunii. Jeden z bohaterów artykułu - R.D. złożył w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, oskarżając autorów artykułu o zniesławienie i zniewagę. Sąd pierwszej instancji uniewinnił dziennikarzy od postawionych zarzutów karnych, uznając ich jednocześnie za odpowiedzialnych za naruszenie dóbr osobistych R.D. na gruncie prawa cywilnego i zasądził odszkodowanie w wysokości 100, 000, 000 lei. Zgodnie z prawem rumuńskim solidarną odpowiedzialność za naprawienie szkody poniosło wydawnictwo „R”, jako pracodawca Pana Antica.

ETPCz rozpoznał sprawę wyłącznie w zakresie skargi złożonej przez wydawnictwo „R”. Trybunał stwierdził, że chociaż obciążenie wydawnictwa odpowiedzialnością deliktową znajduje oparcie w rumuńskim prawie, to podjęta interwencja była nieproporcjonalna. Trybunał wskazał, że zaskarżony artykuł dotyczył problemu (tj. rozporządzania mieniem państwowym), który w społeczeństwie demokratycznym w naturalny sposób staje się przedmiotem zainteresowania obywateli i dotyczy ważnego interesu publicznego. W dodatku, Trybunał krytycznie ocenił nałożenie na wydawnictwo obowiązku odszkodowawczego na podstawie przepisów regulujących odpowiedzialność za pracownika, a nie na zasadzie odpowiedzialności wydawcy za treść publikacji.

Ponadto, ETPCz uznał wysokość zasądzonego odszkodowania (które stanowiło 30-krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia w Rumunii oraz 3-krotność najwyższej możliwej grzywny za zniesławienie w postępowaniu karnym) za nieproporcjonalnie wysoką.

W związku z powyższym, Trybunał orzekł naruszenie art. 10 Konwencji w stosunku do skarżącego wydawnictwa.

HFPC/AS