Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do Ministra sprawiedliwości pismo w celu zwrócenia uwagi na konsekwencje zmiany ustawy o naruszeniu prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora.

W związku ze zmianą ustawy z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. Nr 179, poz. 1843 ze zm.) Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do Ministra Sprawiedliwości pismo mające na celu zwrócenie uwagi na konsekwencje art. 2 ustawy nowelizującej z 20 lutego 2009 r.

W ustawie nowelizującej skargę na przewlekłość postępowania zamieszczony został art. 2, który przewiduje, że w okresie 6 miesięcy od dnia jej wejścia w życie (tj. do dnia 1 listopada 2009 r.) osoby, które przed tym dniem złożyły skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zarzucając przewlekłość postępowania przygotowawczego, jeśli skarga do Trybunału została wniesiona w toku postępowania przygotowawczego, którego ona dotyczy, i o ile Trybunał nie wydał postanowienia w przedmiocie dopuszczalności skargi.

Takie rozwiązanie jest analogicznym to art. 18 zawartego w ustawie z 17 czerwca 2004 r., na gruncie którego Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wyinterpretował obowiązek złożenia takiej skargi, a nie jedynie taką możliwość.

W związku z powyższym Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do Ministra Sprawiedliwości pismo z prośbą o informację, jakie kroki w tym kierunku Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza podjąć, tak aby ta kategoria osób miała możliwość ochrony swoich praw, w szczególności prawa do rzetelnego procesu.

HFPC/AS

Zobacz także:

Prawa i wolności człowieka-studium podyplomowe