W dniu 12 czerwca 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która przewiduje ułatwienia dla cudzoziemców, którzy w Polsce zamierzają podjąć pracę wymagającą wysokich kwalifikacji.

Nowelizacja wdraża do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/50/WE oraz dyrektywę Rady 2008/115/WE.

Zobacz: ETS: Pracownik na chorobowym również nabywa prawo do urlopu

Pierwsza dyrektywa wprowadza do ustawy o cudzoziemcach nowy rozdział określający warunki udzielania zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w Polsce z zamiarem wykonywania wysoko kwalifikowanej pracy. Implementacja tego unijnego aktu prawnego pociąga również za sobą zmiany ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z kwietnia 2004 r. Chodzi o uregulowanie sytuacji wysoko wykwalifikowanego pracownika - cudzoziemca, aby nie musiał on ubiegać się o zezwolenie na pracę.

Zobacz: ETS: Pracownik platformy wiertniczej pobierze świadczenie z państwa dla którego pracuje

Do ustawy włączono także przepisy drugiej dyrektywy dotyczącej wspólnych norm i procedur stosowanych w UE w kwestii powrotów przebywających nielegalnie obywateli państw trzecich.

Nowe regulacje wprowadzają szereg ułatwień w stosunku do wysoko wykwalifikowanych cudzoziemców.

I tak wydawanie zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony będzie się odbywało w ramach jednej procedury administracyjnej, obejmującej zarówno zezwolenie na zamieszkanie w Polsce, jak i zezwolenie na pracę.

Nowelizacja zakłada także preferencyjne zasady łączenia rodzin oraz udzielania zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.

PS

Zobacz także:

SO w Przemyślu: Detencja cudzoziemca powinna być ostatecznością

Przywrócenie obywatelstwa polskiego - wchodzą w życie nowe przepisy