W dniu 1 stycznia 2013 roku weszła w życie ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Nowe przepisy mają na celu poprawę warunków wykonywania działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności ograniczenie zatorów płatniczych oraz zbędnych obowiązków informacyjnych.

Zgodnie z ustawą, małe firmy o rocznych obrotach do 1,2 mln euro będą mogły skorzystać z ułatwień związanych z tzw. kasową metodą rozliczania VAT. Oznacza to, że przedsiębiorcy ci nie będą musieli odprowadzać tego podatku po wystawieniu faktury, ale dopiero po otrzymaniu zapłaty. Ustawa przewiduje także możliwość odliczania VAT od faktury częściowo uregulowanej.

Ponadto, nowe przepisy dają mniej czasu na rozliczenie tzw. złych długów. Podatnik, który rozliczył podatek VAT od należności, której faktycznie nie otrzymał będzie mógł dokonać korekty podatku należnego po upływie 150 dni od terminu płatności. Co więcej, podatnik będzie miał możliwość automatycznego skorzystania z tej instytucji.

Zobacz: MG konsultuje zasadę ''dwóch terminów''

Nowym rozwiązaniem jest też skrócenie minimalnego czasu trwania leasingu nieruchomości z 10 do 5 lat, jak również objęcie leasingiem wieczystego użytkowania.

Nowe przepisy wprowadzają również rozwiązania zwiększające transparentność działania instytucji państwowych - m.in. publikowanie przez ZUS, NFZ i KRUS wydanych interpretacji oraz wskazanie zakresu przedmiotowego interpretacji indywidualnych.

Ograniczeniu ulegną również obowiązki informacyjne nakładane na przedsiębiorców.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

Zmiany w ratownictwie medycznym weszły w życie

Koniec monopolu Poczty Polskiej