W dniu 8 sierpnia 2013 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o pieczy zastępczej. Zmiany mają przyczynić się do bardziej elastycznego organizowania opieki nad dziećmi pozbawionymi kurateli rodziców.

Ustawa dopuszcza organizowanie na terenie innego powiatu, niepublicznych rodzinnych domów dziecka oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych.

Warunkiem skorzystania z takiej możliwości jest zawarcie porozumienia pomiędzy starostą powiatu organizującego rodzinny dom dziecka lub placówkę opiekuńczo-wychowawczą, albo zlecającym realizację tego zadania innym podmiotom, a starostą powiatu, na którego terenie organizowana jest taka placówka.

Wcześniej w tym trybie można było tworzyć na terenie innego powiatu tylko publiczne rodzinne domy dziecka oraz zawodowe rodziny zastępcze.

Zobacz: MPiPS: Przybywa miejsc w żłobkach

Ponadto w ustawie został określony zakres spraw mogących być przedmiotem takiego porozumienia pomiędzy starostami. W trybie tym będzie możliwe m.in. ustalenie, który powiat będzie zajmował się przyznawaniem świadczeń i finansowaniem takiej działalności.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

MS chce rozszerzenia karalności pornografii z udziałem małoletnich