Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która zrównuje prawa ubezpieczonych w czasie sprawowania opieki nad dziećmi niezależnie od rodzaju zatrudnienia.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych głosowało 433 posłów, przeciwny był jeden poseł, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Przyjęte przez posłów rozwiązania rozszerzają krąg osób, za które budżet państwa będzie opłacał składki emerytalne i rentowe w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Chodzi o osoby, które zrezygnują z działalności zarobkowej, czyli np. pozarolniczej działalności gospodarczej czy pracy na umowę zlecenie. Składki za te osoby, podobnie jak w przypadku pracowników na urlopach wychowawczych, finansować będzie w całości państwo za pośrednictwem ZUS.

Dodatkowo ustawa przewiduje, że m.in. przedsiębiorcy i zleceniobiorcy sprawujący opiekę nad dziećmi będą mogli skorzystać z rozwiązań analogicznych do tych przysługujących pracownikom na mocy przepisów Kodeksu pracy dotyczących urlopu wychowawczego.

Jednocześnie zgodnie z przyjętymi zmianami osoby dotąd nieubezpieczone będą mogły wybrać system ubezpieczeń ZUS lub KRUS, w czasie sprawowania opieki nad dzieckiem.

Ustawa zawiera również regulacje dotyczące objęcia ubezpieczeniem społecznym, finansowanym ze środków publicznych, osób wychowujących dzieci i jednocześnie ubezpieczonych w systemie rolniczym. Podwyższony został też wiek dziecka, którego przysposobienie uprawnia rolnika do otrzymania zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to zrównanie praw ubezpieczonych w ZUS i KRUS.

Ustawą zajmie się teraz Senat.

PS/źródło: Sejm RP