W dniu 23 sierpnia 2013r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, wprowadzająca roczny okres rozliczeniowy oraz elastyczny czas pracy.

Ruchomy czas pracy

Ruchomy czas pracy to taka organizacja czasu pracy, w której pracodawca określa w przepisach wewnątrzzakładowych przedział czasu, w którym pracownicy mają stawić się do pracy, by następnie przepracować liczbę godzin wynikającą z obowiązującego ich systemu i rozkładu czasu pracy. Oznacza to, że do pracownika należy decyzja, o której godzinie przyjdzie do pracy.

Dotychczasowa regulacja prawa pracy nie uwzględniała kwestii ruchomego czasu pracy. Inicjatorzy projektu dostrzegli w nim szansę na zwiększenie przestrzeni porozumień zawieranych przez pracodawców i reprezentację pracowników. Innym aspektem wprowadzanych zmian jest możliwość łatwiejszego godzenia życia zawodowego z osobistym przez pracowników - przekonują w uzasadnieniu.

Zobacz: Zmiany w urlopach macierzyńskich weszły w życie

Roczny okres rozliczeniowy

Czas pracy podlega rozliczeniu w obowiązującym pracownika okresie rozliczeniowym. Wprowadzone w prawie pracy zmiany dają możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Dotychczas było to możliwe jedynie w hodowli i rolnictwie.

Przedłużenie okresu rozliczeniowego ma pozwolić pracodawcom na bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy pracowników , w zależności od zapotrzebowania na pracę w poszczególnych miesiącach. W praktyce oznacza to możliwość wydłużenia dnia pracy w okresie wzmożonej koniunktury oraz zrekompensowania wynikających stąd obciążeń czasem wolnym w okresie późniejszym. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać firmy, które porozumieją się ze związkami zawodowymi lub organizacjami pracowników.

Niechęć związkowców

Nowe rozwiązania budzą jednak wątpliwości związkowców. Zdaniem działaczy NSZZ „Solidarność” znowelizowane przepisy dotyczące przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy maksymalnie do 12 miesięcy nie odpowiadają wymogom dyrektywy unijnej, której implementacji ma służyć zmiana w prawie pracy. Stanowisko to przedstawili podczas konsultacji społecznych. Obawy związkowców dotyczą także ograniczenia sytuacji, w których pracownicy będą otrzymywać dodatki za nadgodziny.

DP/Źródło: Sejm RP

Zobacz także:

Umowa o pracę na czas określony