W dniu 21 stycznia 2011 roku Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, która przewiduje zniesienie Komisji Majątkowej.

Podpisana przez Prezydenta nowelizacja zakłada zakończenie prac Komisji Majątkowej do dnia 28 lutego 2011 r. a z dniem 1 marca 2011 r. wprowadza całkowite jej zniesienie.
W związku z powyższym w ustawie z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154, z późn. zm.1)) uchylone zostają art. 62, art. 63 ust. 4–8, art. 64, art. 65 i art. 67.
Nowela nakłada na Komisję Majątkową obowiązek , przedstawienia podmiotom określonym w art. 3 ust. 1 powyższej ustawy do dnia 28 lutego 2011 r., sprawozdania ze swojej działalności. Komisja zobligowana jest także do dostarczenia dokumentacji zgromadzonej w toku prowadzonych postępowań regulacyjnych jak i wniosków o wszczęcie postępowania regulacyjnego nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji oraz zawiadomienia pisemnie uczestników postępowań regulacyjnych o nierozpatrzeniu tych wniosków. Według stanu na dzień 31 października 2010 r. pozostało do rozpatrzenia około 220 spraw.
Ponadto art. 4 ust. 1 przewiduje, aby uczestnicy postępowań regulacyjnych, w których zespół orzekający lub Komisja w jej pełnym składzie nie uzgodniły orzeczenia przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, mogli, w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania pisemnego zawiadomienia o nieuzgodnieniu orzeczenia, wystąpić do sądu o podjęcie zawieszonego postępowania sądowego, a jeżeli nie było ono wszczęte – wystąpić do sądu o zasądzenie roszczenia. Przyjęto przy tym również zasadę, iż przy rozpoznaniu sprawy przez sąd zastosowanie mają znaleźć przepisy art. 63 ust. 1 – 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto nowela zakłada , że w przypadku braku wystąpienia do sądu w tym okresie roszczenie wygasa.
Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154, z późn. zm.), określiła zasady stosunku Państwa do Kościoła, w tym jego sytuację prawną i majątkową. Jednym z elementów zawartych w jej przepisach są regulacje odnoszące się do spraw majątkowych Kościoła.
Przez ponad 20 lat obowiązywania wspomnianej ustawy powołana na jej podstawie Komisja Majątkowa, składająca się z przedstawicieli wyznaczonych w równej liczbie pierwotnie przez Urząd do Spraw Wyznań, od 1997 r. przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski, rozpatrzyła na podstawie zgłaszanych przez kościelne osoby prawne szereg wniosków o wszczęcie postępowań regulacyjnych w przeważającej mierze dotyczących przywrócenia lub przekazania własności nieruchomości lub ich części.
Ze względu jednak na istotny spadek w ostatnim czasie liczby wniosków o wszczęcie postępowań regulacyjnych rozstrzygniętych przez Komisję w formie orzeczenia lub ugody przed nią zawartej, Rada Ministrów przygotowała projekt ustawy o zmianie ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, w którym uchyla się przepisy stanowiące podstawę funkcjonowania Komisji.
W uzasadnieniu do projektu czytamy, że celem regulacji było jedynie likwidacja Komisji Majątkowej, nie zaś samego postępowania regulacyjnego.

Paulina Szewioła

źródło: Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej
Zobacz także:

Pierwsze ustawy podpisane przez prezydenta w 2011 roku

Lewiatan wnioskuje do TK w sprawie Święta Trzech Króli